Psychologia

Antyspołeczne zachowania w internecie

Zastanawiasz się, dlaczego pewni ludzie nazywani trollami czerpią przyjemność z łamania zasad netykiety i wywoływania kłótni na forach internetowych? Erin E. Buckels z University of Manitoba w Kanadzie postanowiła bliżej się im przyjrzeć, odkrywając tym samym, jakie cechy ich charakteryzują.

W badaniach internetowych psychologowie poprosili ponad 1200 internautów o wypełnienie dwóch kwestionariuszy. Jeden dotyczył cech osobowości, a drugi stylu komentowania wydarzeń w internecie. Porównując wyniki obu testów, badacze odkryli związek między czerpaniem przyjemności z trollingu internetowego, a takimi cechami osobowości, jak sadyzm, skłonności psychopatyczne oraz instrumentalne traktowanie innych ludzi. „Dalsze analizy wykazały, że najmocniej powiązany z trollingiem jest sadyzm, a także to, że tego typu osoby przejawiają zachowania sadystyczne także w codziennym, realnym życiu. – podsumowują badacze na łamach czasopisma „Personality and Individual Differences”.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie Tim Peacock
Buckels, Erin E., Paul D. Trapnell, and Delroy L. Paulhus. (2014). Trolls just want to have fun. Personality and Individual Differences 67: 97-102.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Konrad Bocian

Absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii moralności, wpływu języka na poznanie i emocje oraz agresji. W wolnym czasie fan serii PES, magazynu Polityka, kolarstwa górskiego oraz pokera w wersji Texas Hold'em.

4 komentarze

  • Uprawiam trolling od długiego czasu (nie tylko w necie, ten na żywo jest nieporównywalnie ciekawszy!). Zetknąłem się z różnymi trollami i na podstawie obserwacji, uważam, że są różne rodzaje trollingu i by móc mówić o trollingu, należy sprecyzować o jaki trolling chodzi.

  • Za przeproszeniem ale DUPA!
    Możecie mnie uznać za trolla, ale te badania to szmira.
    Trolluje się z wielu powodów, ideologicznych, religijnych, politycznych, najczęściej jest to forma wyrażenia niezgody, protest który w warunkach narastającego szumu musi być tak dosadnie wyrażony żeby miał szansę się przebić. Zero sadyzmu, psychopatii, socjopatii itp. jeśli już to perfidia (bo czasami trolluje się żeby móc wykazać jakimi „hejterami” jest druga strona)

Zostaw komentarz