Czerwony nie zawsze kolorem miłości

Walentynki za pasem. W co ubrać się na randkę, żeby skutecznie podnieść temperaturę romantycznego wieczoru? Jeśli jesteś młoda, załóż coś czerwonego. Jak przekonują Sascha Schwarz i Marie Singer z niemieckiego Bergische Universität, kolor ten podnosi atrakcyjność seksualną kobiet w męskich oczach. Młodych kobiet.

Czerwony od tysięcy lat kojarzony jest ze sferą emocji i seksualności. W wielu społecznościach uważa się go za barwę pozytywną, przynoszącą szczęście (np. w Chinach). Tradycyjnie, czerwony to kolor miłości (wystarczy wspomnieć o Walentynkowych serduszkach). Według psychologii ewolucyjnej, barwa ta wiąże się z rozmnażaniem i seksualnością. gdyż zaczerwienienie skóry samic naczelnych stanowi dla samców wyraźny sygnał owulacji.

Sascha Schwarz i Marie Singer sprawdzili, w jaki sposób czerwony kolor wpływa na percepcję kobiecej atrakcyjności. W tym celu 60 młodym (w wieku od 19 do 31 lat) i 60 starszym (od 45 do 65 lat) mężczyznom przez 5 sekund pokazywali jedną z czterech, losowo wybranych fotografii: kobiety młodej na czerwonym tle, kobiety młodej na tle białym i – analogicznie – kobiety starszej na czerwonym lub białym tle. Prezentowane fotografie ujednolicono ze względu na wielkość, kontrast i jasność. Przed badaniem ustalono, że obie kobiety – młodszą i starszą – oceniano podobnie, jako umiarkowanie atrakcyjne.

Po wyświetleniu zdjęcia proszono badanych o odpowiedź na pytania dotyczące atrakcyjności seksualnej modelki (m.in. „Jak bardzo pociągająca seksualnie wydaje ci się kobieta na zdjęciu?”, „Jak bardzo chciałbyś uprawiać z nią seks?”), a następnie mężczyźni oceniali atrakcyjność fizyczną, inteligencję, sympatię odczuwaną wobec modelki oraz oszacowanie jej wieku.

Co udało się w ten sposób ustalić? Kobietę młodszą oceniono średnio na około 24 lata, starszą – na nieco powyżej 48 lat. Co ważne, młodsi mężczyźni uznali za bardziej atrakcyjną seksualnie kobietę młodszą, natomiast starsi ocenili obie panie jako równie powabne. Ciekawsze wyniki uzyskano, uwzględniwszy w analizach czynnik koloru tła. Badanym mężczyznom, bez względu na wiek, bardziej podobała się młoda modelka na czerwonym tle, niż ta sama modelka na tle białym. Efekt ten nie dotyczył jednak modelki starszej: niezależnie od barwy drugiego planu, oceniano ją podobnie. Kolor tła nie oddziaływał natomiast na oceny wyglądu fizycznego, inteligencji, czy sympatii dla obu kobiet.

Kolor czerwony okazał się zatem wywierać wpływ na postrzeganą atrakcyjność seksualną jedynie młodszej kobiety. Na łamach Journal of Experimental Social Psychology badacze argumentują, że powyższego zjawiska nie da się wytłumaczyć za pomocą prostych mechanizmów percepcji. Gdyby tak było, również starsza kobieta powinna być postrzegana jako bardziej atrakcyjna na czerwonym tle. Dlaczego zatem „efekt czerwieni” jest specyficzny tylko dla kobiet w określonym wieku?

Autorzy sugerują, że kolor ten może budzić u mężczyzn skojarzenia z dzielnicami „czerwonych latarni”, których pracownice mają częściej 20, a nie 50 lat. Prawdopodobnym wyjaśnieniem wyników badania jest także teoria o czerwieni jako wskazówce owulacji i płodności. Z oczywistych względów, nie sprawdza się ona w przypadku kobiet w wieku menopauzalnym, tym samym hamując skojarzenia z seksualnością.

„Efekt czerwieni” (red effect) występuje więc u heteroseksualnych mężczyzn (bez względu na wiek) w stosunku do młodych kobiet. Nie wiadomo natomiast, czy i w jaki sposób kobiety świadomie wykorzystują potęgę czerwieni na przykład w grze zalotów, podsumowują Schwarz i Singer. Czy oznacza to, że – dla nieco starszych pań – kolor czerwony odchodzi do lamusa, a one same mają zapomnieć o uroku czerwonych szminek i szkarłatnych róż? Niekoniecznie. Warto jednak znać język kolorów. Nie tylko w Święto Zakochanych.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Schwarz, S., & Singer, M. (2013). Romantic red revisited: Red enhances men’s attraction to young, but not menopausal women. Journal of Experimental Social Psychology, 49, 161–164.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. “Co ważne, młodsi mężczyźni uznali za bardziej atrakcyjną seksualnie
    kobietę młodszą, natomiast starsi ocenili obie panie jako równie
    powabne.” – czyli już każdy powinien się domyślić, że de facto oni nie oceniali seksualności tych kobiet, ale ich potencjalną zdolność bycia partnerkami życiowymi

Comments are closed.

Related Posts
Czytaj dalej

Dobroczynne zapominanie

Dla entuzjastów fenomenu ludzkiej pamięci mamy zaskakujące wieści: amerykańscy psychologowie odkryli paradoksalny wpływ pracy nad twórczym problemem na…