Neurobiologia Psychologia

Czy cena wina wpływa na odczuwany smak?

Czy tanie wino może smakować tak, jakby było z najwyższej półki? Tak, jeśli konsument będzie wierzył, że wino, które właśnie pije, jest drogie. Doktor Hilke Plassmann z INSEAD oraz Bernd Weber z Uniwersytetu w Bonn odkryli, że przekonanie na temat tego, jakie wino pijemy, może zmienić reakcję mózgową na jego smaku

W jednym z eksperymentów badacze poprosili uczestników o ocenę smaku pięciu rodzajów win w różnych cenach (90, 45, 35, 10 i 5 dolarów). Podczas degustacji mózgi wszystkich uczestników skanowane były przy użyciu neuroobrazowania MRI. W rzeczywistości badani spożywali tylko trzy rodzaje win w dwóch różnych cenach (wysokiej i niskiej). Okazało się, że wiedza na temat ceny wina w istotny sposób wpłynęła na ocenę ich smaku: im droższe, tym lepiej smakowało! Co więcej efekt ten można było zaobserwować również w reakcji mózgowej – „Kiedy coś nam bardziej smakuje, w mózgu aktywizuje się tzw. układ nagrody, co zaobserwowaliśmy u badanych wtedy, gdy smakowali tanich win, myśląc, że próbują tych drogich. Uzyskane wyniki to dowód na to, że przekonanie może wpływać na rzeczywisty odbiór, a nie jedynie interpretację smaku” – podsumowują badacze na łamach „Journal of Marketing Research”.

Więcej informacji:
Plassmann, H., Weber, B. (2015). Individual Differences in Marketing Placebo Effects: Evidence from Brain Imaging and Behavioral Experiments. Journal of Marketing Research, 52, 493-510.

(C) Zdjęcie Iwan Wolkow

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Natalia Frankowska

Absolwentka wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Interesuje się psychologią moralności, neuropsychologią, konstruowaniem eksperymentów psychologicznych i sztuką (głównie architektoniczną). Wielbicielka konsoli Nintendo DS i gier Super Mario oraz Donkey Kong.

 • Paulina, w odpowiedzi na herbatki z nalewkami :D

 • żadna nowość…robiono już takie badania 20 lat temu

 • Trudno o lepszy dowód na to, że ludzie mają tendencję do przepłacania

 • Wydawało mi się że od momentu potwierdzenia efektu placebo nikt nie zmarnuje zadnych pieniędzy na tego typu „badania” myliłem się…

  • Łukasz Rąbalski

   Wydaje mi się, że wyjątkowość tego badania, polega metodzie badania. Efekt placebo został ściśle udokumentowany w postaci aktywizacji układu nagrody.

   • Ciekawe czy znalazł bym sponsora pośród instytucji zajmujących się wyrzucaniem pieniędzy podatników na bezsensowne badania – który zafundował by mi grant na badania nad kulistością ziemi wykonanymi np. za pomocą butów i kijków trekkingowych… kto wie?

    A na serio – w powyższym badaniu aktywizacja układu nagrody zapewne jest powiązana ze snobizmem 9snobowi się układ nagrody aktywizuje gdy pije wino z wyższej półki, rzeczywistemu arystokracie gdy pije wino smaczne, arystokracie ducha gdy pije w towarzystwie osób wartych by w ich towarzystwie pic wino) – ale tego badanie już nie udokumentowało i dlatego śmiem twierdzić że jest guzik warte.

 • Podobne same testy robią producenci. Choć mniej skomplikowane. Dlatego Cola i Pepsi to totalny cukrowy ulipek, a piwo popularne smakuje jak… ;) dlatego grupą badaną powinny być osoby, które wiedzą, jak powinno smakować wino.