Czy w obcym języku podjąłbyś takie same decyzje?

Czy język wpływa na nasze wybory? Badania opublikowane w Psychological Science przez trójkę badaczy: Boaz Keysar, Sayuri Hayakawa i Sun Gyu Az pokazują, że użycie obcego języka pomaga w podejmowaniu ryzykownych decyzji oraz ogranicza strach przed stratą.

Większość ludzi współcześnie posługuje się większą ilością języków niż tylko ojczystym. Tego typu umiejętności przydatne są w szkole, pracy, odkrywaniu świata czy w nawiązywaniu relacji z innymi. Badacze z University of Chicago sprawdzili, czy mają one również wpływ na podejmowanie decyzji.

Autorzy badania piszą, że sposób, w jaki myślimy, może być analityczny, systematyczny, skupiony na zasadach lub emocjonalny. Z jednej strony użycie obcego języka mogłoby powodować większą emocjonalność w podejmowaniu decyzji, ponieważ obcy język jest dla nas cięższy do zrozumienia. Z drugiej strony, mogłoby ono zwiększyć dystans emocjonalny i pozwolić na bardziej świadome przetwarzanie. W podejmowaniu decyzji boimy się o to, co możemy utracić, boimy się podjąć ryzyko z tym związane. Czy użycie obcego języka pozwala nam zredukować tego typu lęki?

Badacze przeprowadzili trzy eksperymenty, w każdym uczestniczyli ludzie płynnie mówiący dwoma językami: w swoim języku ojczystym i obcym, który poznawali w szkole (ich rodzice nie posługiwali się nim, jako językiem rodowitym). Aby ocenić zdolności badanych, poproszono ich o samodzielną ocenę swoich umiejętności posługiwania się obydwoma językami.

W jednym z opisanych eksperymentów wzięło udział 146 rodowitych Koreańczyków. Każdemu zostało przedstawione 18 zakładów o stawkach niskich (strata około złotówki lub wygrana około 2 złote) lub wysokich (strata około 400 złotych lub wygrana około 550 złotych). Uczestnicy w losowej kolejności wybierali, w którym zakładzie wzięliby udział. Zakłady były zróżnicowane od bardzo korzystnych do takich, w których uczestnicy mieli dużą szansę na poniesienie straty.

Wyniki badania pokazują, że uczestnicy byli bardziej skłonni do podejmowania zakładów w języku angielskim, co znaczy, że w tym- obcym dla nich języku mniej bali się poniesienia strat. Choć Koreańczycy chętniej brali udział w bardziej ryzykownym zakładzie, im bardziej był on atrakcyjny, to byli bardziej skłonni do ryzykownych wyborów, używając języka angielskiego. W kolejnych eksperymentach te same wyniki zostały potwierdzone na rzeczywistych pieniądzach należących do uczestników i z użyciem innych języków.

Obcy język zmniejsza strach przed przegraną, gdy ludzie są bardziej pewni swojej wygranej i zysku. – tłumaczą badacze. – Ludzie chętniej biorą udział w zakładach o pozytywnej oczekiwanej wartości w obcym języku niż w ojczystym. – dodają.

Wiele ludzi ma problem z podejmowaniem decyzji. Dlatego sugerujemy, by zamiast „męczyć” milion razy jeden problem, pomyśleć o nim w innym znanym nam języku!

Więcej informacji:
Keysar, B., Hayakawa, S. L., i An, S. G. (2012). The Foreign-Language Effect, Thinking in a Foreign Tongue Reduces Decision Biases. Psychological Science, DOI: 1177/0956797611432178

Zdjęcie: (C) www.flickr.com

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts