Psychologia

Dlaczego lubimy smutne piosenki?

Melancholijna piosenka „Yesterday” zespołu The Beatles pozostaje jednym z najpopularniejszych utworów w historii muzyki rozrywkowej. Fenomen smutnej muzyki opisali psycholodzy na łamach Frontiers in Psychology.

Smutne melodie są często wykorzystywane w badaniach naukowych do wywołania określonych emocji u uczestników. Jeśli smutna muzyka rzeczywiście wywołuje tylko nieprzyjemne uczucie, to dlaczego tak wielu z nas nadal słucha smutnych piosenek, zamiast decydować się na takie poprawiające nastrój?

Uczestnicy badania słuchali smutnych, powolnych ballad i wesołych, szybkich utworów. Wśród smutnych utworów były „La Séparation” Glinki w tonacji f-moll i Etiuda „Sur Mer” Blumenfelda w tonacji g-moll, zaś wśród wesołych „Allegro de Concierto” Granadosa w tonacji g-moll. Następnie każdy badany oceniał ładunek emocjonalny muzyki oraz własne samopoczucie.

Wyniki

Okazało się, że smutek melancholijnych piosenek był równoważony przez rodzące się w badanych uczucia nostalgii, romantyzmu i beztroski, które sprawiały, że czuli się oni przyjemnie odprężeni. Według badaczy odbieranie przekazu emocjonalnego muzyki nie musi indukować takiej samej emocji u słuchacza. Jeśli jakaś melodia szczególnie przypadnie nam do gustu lub kojarzy się przyjemnymi doświadczeniami, jej odbiór jest dla nas bardzo przyjemny.

Naukowcy wspominają również emocjonalnej ambiwalencji doświadczanej podczas kontaktu ze smutnymi piosenkami lub innymi dziełami artystycznymi: „Smutek wywoływany przez sztukę jest dla nas przyjemny, ponieważ nie stanowi rzeczywistego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i może pomóc radzić sobie z negatywnymi emocjami w codziennym życiu” – twierdzi Ai Kawakami z Tokyo University.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Zdjęcie (C) Juliana Dacoregio
Kawakami, A., Furukawa, K., Katahira, K., & Okanoya, K. (2013). Sad music induces pleasant emotion, Front. Psychol. DOI: 10.3389/fpsyg.2013.00311
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach ostatniego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Małgorzata Osowiecka

Z-ca redaktora naczelnego badania.net. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Jej zainteresowania naukowe to psychologia poznawcza i twórczości oraz psychologia języka. Poza psychologią zajmuje się dziennikarstwem. W wolnych chwilach pisze wiersze.

 • Maciej

  Ja nie mogę… banda dziwolągów udająca naukowców, przeprowadza kosztowne (zapewne) badania, tylko po to by udowodnić iż melancholia nie jest uczuciem nieprzyjemnym…
  Tym razem zaskoczono nawet mnie.

 • Hanna

  cała zabawa polega na tym, żeby ludzie przestali już kompletnie myśleć/ jako to baranie stado/, tylko poddawali się tym coraz bardziej głupim badaniom, i wierzyli, tak, uwierzyli, bez zastrzeżeń w te jeszcze głupsze wyniki……….tych w większości bezsensownych badań

 • Kira

  Ja smutnych melodii nie lubię, nic z tego badania nie wynika jeśli o mnie chodzi.

 • Pingback: Nie rezygnuj z melancholii | badania.net()

 • ssss

  Ja tam lubię smutną muzykę,słucham głównie takiej,w wesołych rytmach nie widzę konkretnej korzyści kojarzy mnie się z imprezami i ogólnie treść jest banalna nastawiona głównie na tym żeby przy niej się dobrze bawić,takie ”wygibasy”.Muzyka czy też piosenka powinna posiadać duszę.Tak przynajmniej było kiedyś.