Ogłoszenia

Dlaczego nauka nie wierzy w jasnowidzenie?

W poniedziałek 13 września 2010 Sopockie Towarzystwo Naukowe zaprasza na godzinę 19:00 do sopockiej Bookarni, „Kawiarni z książką” (mieszczącej się przy ulicy Haffnera 9) na spotkanie specjalne pt.: „Dlaczego nauka nie wierzy w jasnowidzenie?” W trakcie spotkania przełamiemy iluzję, jakoby temat nadprzyrodzonych zdolności był czymś, czym nauka się z zasady nie zajmuje i na który nie ma nic do powiedzenia!

Historia nauki nie zna ani jednego przypadku osoby o zdolnościach jasnowidzenia, której udałoby się jednoznacznie zademonstrować je w teście spełniającym rygor metody naukowej. Nie wynika to wcale, jak się często sugeruje, z uprzedzeń i braku otwartości środowisk naukowych. Przeciwnie, obiektywne potwierdzenie istnienia takich umiejętności zrewolucjonizowałoby nasze rozumienie otaczającej rzeczywistości i zmusiło do przepisania podręczników fizyki i neurologii. W minionych 150 latach takich prób przeprowadzono tysiące. Zamiast jednak potwierdzić paranormalną naturę badanych zjawisk, nauczyły nas one wiele o tym jak łatwo błędy poznawcze, znane dziś w psychologii jako np. efekt potwierdzania czy efekt horoskopowy sprawiają, że ulegamy złudzeniom. Barwna historia badań nad tym, jak łatwo ulegamy iluzji, jest dokładnie powodem, dla którego podziękowania za pomoc od osób trzecich nie mogą stanowić dowodów paranormalnej natury jasnowidzenia.

Sopockie Towarzystwo Naukowe (w osobie Michała Joachimczaka oraz Tymona Zielińskiego) oraz Badania.net (w osobie redaktora naczelnego) będą aktywnie uczestniczyć w sceptycznej misji obalania mitu jasnowidzenia i serdecznie zapraszamy na to spotkanie. Więcej informacji na stronie STN.

Zachęcamy do dzielenia się informacjami na temat spotkania z innymi – spotkanie można reklamować za pomocą plakatu (pdf).

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się ucieleśnieniem pojęć i poznawczą psychologią społeczną. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS, EASP, SPSP & APS. Amator piłki nożnej i pokera.

 • Trzeba będzie przyjść wcześniej, żeby zająć kanapę na piętrze :P

  • Agata Kukwa

   Zajmij dwie :P jak ktoś zamarudzi powiedz, że to dla patrona medialnego ;D zacnie brzmi :D

 • mrówka

  I za to was nie lubię, nie że badań samych w sobie, ale VIPów. A co z postronnymi i wiernymi fanami? By zachęcić? Noszzzz

  • Michał Parzuchowski

   Racja. Bijemy sie w piersi i spieszymy dodac, ze zapraszamy wszystkich czytajacych to VIP’ow na spotkanie, niestety w Bookarni nie zmiesci sie ich zbyt wiele bo miejsce to przyjmie maksymalnie 50 takich waznych person, niemniej dla VIP’ow z badania.net zajmiemy wiecej niz jedna kanape ;-)

   • Michał Joachimczak

    No cóż, gdyby było za ciasno to po prostu będzie trzeba poprosić osoby, które już i tak nie wierzą w jasnowidzenie o opuszczenie sali ;)

  • Agata Kukwa

   dlatego własnie powiedziałam, żeby zajął dwie kanapy ;) my się zmieścimy na jednej ;)

   Poza tym, jak mawiają górale „z nas takie VIPy jak z koziej d**y trąbka ” :)

  • To może inaczej – na hasło „w sumie badania.net to nie najgorsza strona światowego internetu” odstąpimy miejsce na kanapie ;)

 • mrówka

  ZapamiętaMY – czytelnicy ;)

 • Carlito

  must be there!

 • Pingback: badania.net » List otwarty Sopockiego Towarzystwa Naukowego()