Energooszczędne kobiety

Całkowite zużycie energii w gospodarstwie domowym jest sumą bezpośredniej i pośredniej energii, która musi zostać dostarczona aby wszystko funkcjonowało jak należy. Energia pośrednia to ta, która potrzebna jest do wytworzenia różnego rodzaju dóbr i usług w przemyśle, transporcie i sprzedaży w odpowiedzi na potrzeby konsumentów. Bezpośrednią energią jest elektryczność, paliwa samochodowe czy gaz.

Aby ocenić energetyczne koszty prowadzenia gospodarstwa domowego należy szczegółowo przeanalizować domowe wydatki, nabywane produkty i usługi oraz ich zapotrzebowanie na energię. Ritta Räty oraz Annika Carlsson-Kanyama dokonały tego dzięki szczegółowym danym statystycznym zebranym w 4 europejskich państwach. Pod lupą znalazły się gospodarstwa domowe prowadzone przez samotnych mężczyzn oraz samotne kobiety w Niemczech, Grecji, Norwegii oraz Szwecji.

Zebrane zostały dane na temat 10 aspektów życia singla:
– jedzenie
– restauracje, alkohol, tytoń
– higiena
– ubrania i obuwie
– usługi związane z prowadzeniem domu (np. ubezpieczenie, opieka nad dziećmi itd.)
– koszty utrzymania gospodarstwa domowego (czynsz, elektryczność, kredyt)
– transport (z wyjątkiem wycieczek wakacyjnych)
– kultura i wypoczynek (książki, TV, sprzęt sportowy itd.)
– zdrowie (np. lekarstwa)
– wyposażenie domu

W obrębie każdej kategorii oceniono zużycie energii poszczególnych produktów czy usług analizując ich cykl życia (ang. life cycle). Ocena cyklu życia np. produktów spożywczych polega na szczegółowym prześledzeniu losów produktu od momentu uprawy lub hodowli do pojawienia się gotowego posiłku na talerzu. W zależności od potrzeb bierze się pod uwagę również to co dzieje się z produktem po wyrzuceniu go na śmietnik.

Wykorzystując Energy Analysis Program (hybrydowa metoda obliczania zużycia energii na przestrzeni cyklu życia produktu lub usługi) oceniono jakie jest całkowite zużycie energii w gospodarstwach domowych prowadzonych przez kobiety i mężczyzn. We wszystkich krajach panowie prowadzili tryb życia znacznie bardziej energochłonny niż panie. Roczne zużycie energii w męskich gospodarstwach domowych było wyższe o 8% w Niemczech, 39% w Grecji, 6% w Norwegii oraz 22% w Szwecji.

Kobiety jedzą więcej owoców i warzyw, z wyjątkiem ziemniaków.

Autorki sugerują, że taki stan rzeczy związany jest głównie z różnicami w żywieniu oraz transporcie. Wcześniejsze badania wskazują, że nakłady energetyczne na potrzeby żywieniowe panów są od 14-21% wyższe niż dla pań. Wynika to głównie z ilości spożywanego przez mężczyzn mięsa, które jest jednym z bardziej wymagających energetycznie produktów. Dodatkowo kobiety jedzą więcej roślin (owoce czy warzywa), które wymagają mniejszych nakładów energii niż mięso. Różnice te często tłumaczone są większym rozeznaniem kobiet w zakresie dostępnych produktów oraz „dbaniem o linię”.

W zakresie transportu panie również są zdecydowanie bardziej ekologiczne. Z reguły jeżdżą autami o niskim spalaniu, pokonując krótsze dystanse, częściej niż panowie zabierają się ze znajomymi lub korzystają z komunikacji miejskiej. Skutkuje to oczywiście zdecydowanie mniejszym zużyciem energii poświęcanej na rzecz transportu.

Co więcej, okazało się, że mężczyźni częściej niż kobiety decydują się na posiłki „na mieście” zakrapiane alkoholem w kłębach tytoniowego dymu. Ich wydatki na te trzy przyjemności były dużo wyższe, podobnie jak zużycie energii na ten cel – o minimum 20% większe niż u kobiet.

Zdefiniowanie różnic w całkowitym zużyciu energii kobiet i mężczyzn ma szczególne znaczenie w obliczu planów Komisji Europejskiej na obniżenie zużycia energii w krajach Wspólnoty o 20% do roku 2020. Dzięki danym zebranym przez Rätty i Carlsson-Kanyame wiadomo do kogo i w jakim kontekście powinny być skierowane kampanie społeczne.

Więcej informacji:
Räty, R., Carlsson-Kanyama, A., Energy consumption by gender in some European countries, Energy Policy, 38 (2010) 646-649
Szczegółowy raport dostępny jest TUTAJ
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
4 comments
      1. No tak, szkoda tylko, że gdyby nie mężczyźni, nie byłoby żadnego postępu cywilizacyjnego.
        Odkrywcy, wynalazcy, inżynierowie, naukowcy – to wszystkie dziedziny są od wieków zdominowane przez nas. Kobiety posiadają zaledwie 1,5% patentów.

Comments are closed.

Related Posts