Geny źródłem szczęścia w związku?

Od paru lat można zaobserwować wzrost liczby rozwodów i malejącą liczbę małżeństw. W dzisiejszych czasach wydaje się, że instytucja małżeństwa traci powoli swój prestiżowy status – partnerzy coraz częściej nie decydują się na sformalizowanie związku a kiedy to się już dzieje, częściej się rozwodzą. Czy dzisiaj jesteśmy mniej zadowoleni z naszych partnerów? A może to geny dzisiejszych partnerów mieszają w całym tym równaniu?

Odpowiedzi na to pytanie może dostarczyć badanie Joan Monin i współpracowników z Yale University. Przebadali oni 178 małżeństw (łącznie 356 osób) w wieku od 37 do 90 lat. Każdy uczestnik poproszony został o wypełnienie ankiety, w której pytano o poczucie satysfakcji z małżeństwa i poczucie bezpieczeństwa w związku. Każdy uczestnik dostarczył również próbki śliny aby badacze mogli sprawdzić ich genotyp. Analiza tak zebranych danych wykazała, że jeśli chociaż jeden partner miał specyficzny zestaw genów zwany genotypem GG, to para deklarowała istotnie większą satysfakcję ze związku i większe poczucie bezpieczeństwa.

Co ważne efekt ten nie był ograniczony przez płeć – zarówno kobiety jak i mężczyźni deklarowali lepsze zadowolenie ze związku jeśli posiadali genotyp GG. Genotyp GG był już wcześniej badany i wykazano, że osoby posiadające ten układ genów są bardziej prospołeczne, empatyczne, czułe i emocjonalnie stałe. W genotypie GG występuje specyficzna, ale dosyć częsta mutacja (polimorficzna) receptora oksytocyny (OXTR rs53576). Oksytocyna nazywana jest czasem romantycznie „hormonem czułości” lub „hormonem miłości”, gdyż wydzielana jest m.in. w trakcie orgazmu i pomaga tworzyć empatyczne więzi między partnerami.

Wydaje się, że wspominane wcześniej cechy związane z uwalnianiem oksytocyny tj. uspołecznienie, czy empatia to naturalne składniki udanego małżeństwa. W większości internetowych poradników znajdziemy złote rady aby przykładać się szczególnie do tego rodzaju czynności jeśli chcemy poprawić jakość naszego związku. Z drugiej strony widmo badań genetycznych pokazuje, że nie wystarczy tylko wiedzieć, iż powinniśmy być czuli, bo przy niewłaściwym zestawie genów, najwidoczniej nieco trudniej przychodzi nam ta sztuka. Nie ma jednak czego się obawiać: badacze donoszą, że genotyp GG tylko w 4% wyjaśnia zmienność satysfakcji z małżeństwa. Mamy zatem całkiem sporo innych czynników, które mają swój udział w wyjaśnieniu pełnego spektrum zmienności tej zmiennej. Z drugiej strony, pomimo tego, że procent wyjaśnianej wariancji jest niewielki, to jednak warto mieć świadomość, że świadczy on o tym, że na to jak czujemy się w związkach i jak je przeżywamy mają wpływ nie tylko nasze doświadczenia ale również nasze geny.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie by unsplash.com
Monin, J.K., Goktas, S.O., Kershaw, T., DeWan, A. (2019). Associations between spouses’ oxytocin receptor gene polymorphism, attachment security, and marital satisfaction. PLOS ONE 14(2): e0213083. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0213083
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts