Psychologia

Jak dwie połówki jabłka?

Myślenie o miłości za pomocą metafor – przeznaczenia lub odnajdywania drugiej połowy – sprawia, że ludzie częściej bywają swoją miłością rozczarowani – piszą na łamach Journal of Experimental Social Psychology Spike Lee i Nicholas Schwarz, psycholodzy z University of Toronto i University of Michigan.

W przeprowadzonym przez nich eksperymencie połowa uczestników czytała tekst, który przekonywał, że miłość to jedność z drugą osobą, a połowa, że miłość to wspólna podróż. Następnie badani przypominali sobie sytuację konfliktu z partnerem lub dowolna sytuacje wspólnego świętowania. Na końcu określali, na ile są zadowoleni ze swojego związku i z życia w ogóle.

„Metafora jedności nadaje idealny wzorzec. Kiedy pojawiają się trudności, oddalamy się od tego wzorca – jesteśmy rozczarowani, bo okazuje się, że związek nie jest idealny” -wyjaśniają autorzy.

Okazało się, że badani, którzy ujmowali relację romantyczną jako jedność dwóch połówek byli mniej zadowoleni ze swojego związku, ale tylko wtedy, gdy przypominali sobie sytuację konfliktu.

Więcej informacji:
Zdjęcie (CC) Beverley Goodwin
Lee, S. W. S., & Schwarz, N. (2014). Framing love: When it hurts to think we were made for each other. Journal of Experimental Social Psychology, 54, 61-67.
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach styczniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Natalia Frankowska

Absolwentka wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Interesuje się psychologią moralności, neuropsychologią, konstruowaniem eksperymentów psychologicznych i sztuką (głównie architektoniczną). Wielbicielka konsoli Nintendo DS i gier Super Mario oraz Donkey Kong.

  • Mega skrót…
    W zasadzie kompletnie NIC nie mówiący, ani na temat badań, ani wyników.
    Można oczywiście domniemywać że kolejny raz wyważono otwarte drzwi gdyż już mądrość ludowa znana chyba od czasów ostatnich neandertalczyków (niech żyje postęp w „naukach” humanistycznych) że im więcej oczekujesz tym bardziej się rozczarujesz… Ale rzecz jasna można też mieć nadzieję że właśnie odkryto jakieś sekretne drzwi do ludzkiego umysłu…