Psychologia

Jak dwie połówki jabłka?

Myślenie o miłości za pomocą metafor – przeznaczenia lub odnajdywania drugiej połowy – sprawia, że ludzie częściej bywają swoją miłością rozczarowani – piszą na łamach Journal of Experimental Social Psychology Spike Lee i Nicholas Schwarz, psycholodzy z University of Toronto i University of Michigan.

W przeprowadzonym przez nich eksperymencie połowa uczestników czytała tekst, który przekonywał, że miłość to jedność z drugą osobą, a połowa, że miłość to wspólna podróż. Następnie badani przypominali sobie sytuację konfliktu z partnerem lub dowolna sytuacje wspólnego świętowania. Na końcu określali, na ile są zadowoleni ze swojego związku i z życia w ogóle.

„Metafora jedności nadaje idealny wzorzec. Kiedy pojawiają się trudności, oddalamy się od tego wzorca – jesteśmy rozczarowani, bo okazuje się, że związek nie jest idealny” -wyjaśniają autorzy.

Okazało się, że badani, którzy ujmowali relację romantyczną jako jedność dwóch połówek byli mniej zadowoleni ze swojego związku, ale tylko wtedy, gdy przypominali sobie sytuację konfliktu.

Więcej informacji:
Zdjęcie (CC) Beverley Goodwin
Lee, S. W. S., & Schwarz, N. (2014). Framing love: When it hurts to think we were made for each other. Journal of Experimental Social Psychology, 54, 61-67.
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach styczniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Natalia Frankowska

Absolwentka wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Interesuje się psychologią moralności, neuropsychologią, konstruowaniem eksperymentów psychologicznych i sztuką (głównie architektoniczną). Wielbicielka konsoli Nintendo DS i gier Super Mario oraz Donkey Kong.