Jedzenie bywa nieekologiczne

Średnio z pożywienia otrzymujemy około 73MJ (MJ – megadżul) energii tygodniowo czyli ok. 17435kcal. Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak długa jest droga produktu zanim trafi na nasze stoły. Jedno z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazało, że energia potrzebna do wyprodukowania tygodniowej racji żywnościowej prawie pięciokrotnie przewyższa ilość energii dostarczanej na talerz wraz z posiłkiem.

Ocena cyklu życia produktów pozwala na określenie ile energii zużywane jest w trakcie każdego z etapów uprawy/hodowli, przetwórstwa, transportu, sprzedaży czy magazynowania. Poniższy wykres prezentuje ile energii pochłaniają tygodniowo posiłki jednej osoby. Widać, że najwięcej (170MJ) zużywane jest na etapie uprawy lub produkcji i przetwórstwa.

What It Takes to Make That Meal, 2010, Science, 327, p.809

Należy zaznaczyć, że w sumie tygodniowe wyżywienie jednej osoby wymaga nakładów energetycznych ok. 338MJ, podczas gdy na talerz trafia wspomniane na początku, jedyne 73MJ.

Może się wydawać, że nie mamy wpływu na to ile energii zużywane jest podczas produkcji czy transportu żywności. Warto jednak wiedzieć, że zawsze istnieje mniej wymagająca energetycznie alternatywa, która dostarcza tyle samo wartości odżywczych. Świetnym przykładem jest porównanie dwóch talerzy. Na jednym znajduje się wołowina, ryż, pomidory szklarniowe oraz wino. Alternatywny posiłek składa się z kurczaka, ziemniaków, marchewki, wody oraz oleju (np do smażenia).

Z przeprowadzonych przez Carlsson-Kanyame i współpracowników analiz wynika, że energia potrzebna aby pierwszy posiłek znalazł się na talerzu to aż 19MJ, zaś w drugim przypadku jedynie 6,1MJ. Wartość kaloryczna obu posiłków różni się nieznacznie – pierwszy to ok. 600kcal (2,52MJ), a drugi ok. 620kcal (2,60MJ).

Widać zatem, że każdy z nas ma znaczący wpływ na to jakie jest całkowite zużycie energii w sektorze spożywczym, który pochłania ok. 15-20% całkowitego zużycia w krajach rozwiniętych. Należy jednak pamiętać, że jedzenie stanowi jedną z wielu składowych wpływających na zużycie energii powodowane naszą egzystencją.

Czyj styl życia pochłania większe nakłady energii?

  • Mężczyzn (56%, 27 Votes)
  • Kobiet (44%, 21 Votes)

Total Voters: 48

Loading ... Loading ...
Więcej na temat oceny cyklu życia produktów oraz całkowitego zużycia energii przez kobiety i mężczyzn w artykule Energooszczędne kobiety

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts