Psychologia

Półtora roku na opanowanie dialektów

Psycholog Catherine Best z laboratorium MARCS z Uniwersytetu Western Sydney wraz z kolegami z Laboratoriów Haskins oraz Uniwersytetu Wesleyan, ujawnili wyniki badań nad wczesnym rozwojem umiejętności, którą nazwali „fonologiczną spójnością”.

W badaniu brały udział pietnasto i dziewietnastomiesięczne Amerykańskie dzieci, których zadaniem było wysłuchanie znanych i nieznanych im słów w dwóch dialektach – amerykańskim oraz anglo-jamajskim. Wyniki eksperymentu sugerują, że „spójność fonologiczną” można obserwować tylko u 19-miesięcznych dzieci, jednak jeszcze nie u 15-miesięcznych. Młodsze dzieci nie reagowały na znane im słowa czytane z jamajskim akcentem, starsze natomiast reagowały na wszystkie znane im słowa w obydwu akcentach. 

Badacze twierdzą, że tego rodzaju spójność wraz z dopełniającą umiejętnością rozróżniania znaczenia słów od tych, które brzmią podobnie (jak i od wyrazów nonsensownych) leży u podłoża umiejętności czytania. „Te funkcje, w połączeniu tworzą mocna podstawę na której dzieci szybko budują słownictwo, a później rozszerzą się z języka mówionego w świat czytania.” – podsumowuje Catherine Best.

Artykuł omawiający badania autorów:
Children As Young As 19 Months Understand Different Dialects ScienceDaily. http://www.sciencedaily.com /releases/2009/05/090506121159.htm

Więcej informacji:
Best, C. (in press). Development of Phonological Constancy. Psychological Science.
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS i EASP. Amator piłki nożnej i pokera.