Kondycja Świętego Mikołaja

Zdjęcie (C) www.flickr.com by tom_focus

Dzieci na całym świecie stawiają sobie Świętego Mikołaja jako wzór dobroci. Jednak czy ten dość pokaźnych gabarytów starszy pan jeżdżący saniami to również wzór zdrowia? Na to pytanie w święta odpowiada dr Thomas Cavalieri – geriatra z the Rowan University School of Osteopathic Medicine.

Dr Cavalieri – założyciel „Instytutu dobrego starzenia się” w New Jersey nigdy osobiście nie miał okazji poznać i zbadać Świętego Mikołaja. Jednak jego doświadczenia w pracy ze starszymi ludźmi, a także zgromadzone informacje o trybie życia tego niezwykłego świętego, pozwalają mu wnioskować o jego zdrowotnej kondycji. Te spostrzeżenia są okazją do podkreślenia paru ważnych kwestii związanych z jak najlepszym dbaniem o siebie osób w sile wieku.

Niezdrowe nawyki Świętego Mikołaja

Wiersz „A Visit from St. Nicholas” pochodzący z 1823 roku opisuje Świętego Mikołaja jako osobę grubą i pulchną. 190 lat później wygląda on nadal jak ktoś, komu mogłoby z pewnością ubyć parę kilogramów. Według naukowca pominięcie niektórych słodkich przekąsek wysyłanych mu przez dzieci pozwoliłoby mu uniknąć przybierania na wadze, które może prowadzić do cukrzycy i chorób serca. Statystyki pokazują, że połowa osób dorosłych powyżej 65 roku życia albo już cierpi cukrzycę, albo jeśli nie zmieni dotychczasowego sposobu życia, w niedalekiej przyszłości zachoruje na tę chorobę.

Niepokojący jest również siedzący tryb życia Świętego. Przecież żeby każde dziecko otrzymało swój wymarzony podarunek, trzeba spędzić nad uważnym czytaniem listów, jak i sporządzaniem bazy adresów, długie dnie za biurkiem. Naukowcy donoszą, że osoby, które maja siedzącą pracę narażone są aż 75 razy bardziej na zawał serca. Z biegiem lat ryzyko zawału również wzrasta.

Okazuje się, że Święty Mikołaj to także osoba z nałogami. Kiedyś jego podobizna była najczęściej przedstawiana z fajką w zębach, z której dym otaczał całą jego głowę. Na szczęście nasz bohater pokonał ten zły nawyk i obecnie nie jest już przedstawiany w towarzystwie tytoniu żadnego rodzaju. Naukowcy alarmują, że palenie wiąże się z rakiem, odwodnieniem organizmu, przyspiesza proces produkcji zmarszczek, prowadzi do przedwczesnej utraty zębów i ogólnie wiąże się z szybszym starzeniem się organizmu.

Zdrowe nawyki Świętego Mikołaja

Święty bardzo gustuje w mleku (za granicą często pokazuje się go z butelką pełną mleka, w Polsce rzadziej), które jest dobrym źródłem witaminy D i wapnia, które wzmacniają kości. Dr Cavalieri dodaje, że każda osoba w sile wieku powinna trzymać się nisko lub beztłuszczowego mleka i łączyć je z żywnością wzbogaconą witaminami. Ważne są również systematyczne, choć niezbyt wysiłkowe, ćwiczenia fizyczne wykonywane w celu utrzymania kości mocnymi i ograniczenia wzrastającego ryzyka osteoporozy.

Mimo swojego wieku Święty Mikołaj musi trzymać się regularnego programu ćwiczeń. W przeciwnym razie w jego najważniejszym okresie w roku nie mógłby pozostawać tak sprawny i szybki, dostarczając prezenty dzieciom na całym świecie. Niosąc worek pełen zabawek, Święty wzmacnia mięśnie, co poprawia równowagę i pomaga zapobiegać upadkom. Co więcej, wspinaczka w górę i w dół kominów może być dobrym, choć nieco niekonwencjonalnym, ćwiczeniem układu krążenia. Podobnego rodzaju treningiem może być energiczny spacer, przejażdżka rowerem lub chodzenie po schodach. Regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie serca oraz mózgu. Dowiedziono, że 15 minut spaceru dziennie wydłuża życie o dwa lata!

Bardzo dobrze na zdrowie Świętego wpływa hodowla reniferów. Opieka nad zwierzęciem obniża ciśnienie krwi, łagodzi niepokój, zmniejsza izolację społeczną, a nawet wzmacnia układ odpornościowy. Posiadanie zwierzaka może również zapewnić możliwości do ćwiczeń (np. spacery z psem).

Święty Mikołaj pamięta również o rozrywkach umysłowych. Na różnych obrazach i pocztówkach często przedstawiany jest w okularach na nosie, jest zamyślony lub pochylony nad kartkami papieru. Przychodzące z wiekiem trudności z pamięcią nie są z pewnością jego domeną! Przecież pamięta o każdym dziecku, proszącym go o prezent. Jednak w miarę upływu lat, większość osób zapomina o wielu ważnych obowiązkach. Doskonałym sposobem dla zapominalskich jest tworzenie list rzeczy do zrobienia – to rekompensuje niedostatki pamięci i sprawia, że nie jesteśmy zirytowani, że znowu czegoś nie dopilnowaliśmy należycie. Dr Cavalieri zaznacza, że pozytywnie na mózg ludzi starszych wpływają kontakty z wnuczętami (taką rolę dla Świętego Mikołaja mogą pełnić jego elfy).

“Podsumowując, nawyki Świętego Mikołaja są raczej pozytywne” – twierdzi dr Cavalieri. “On wydaje się być w dobrej formie i powinien być w stanie kontynuować spełnianie świątecznych życzeń jeszcze przez wiele długich lat.”

Szacuje się, że Święty Mikołaj ma 550 lat. To piękny wiek – powiedzieliby niektórzy. Jednak nie da się nie zauważyć, że dożycie tak sędziwego wieku może oznaczać problemy ze starzeniem się organizmu. Dr Thomas Cavalieri twierdzi: „Pozytywne starzenie się oznacza o wiele więcej niż sukcesywne dodawanie sobie lat. Pozytywne starzenie się oznacza coraz większą liczbę doświadczeń, pozytywnych chwil i miłych wspomnień.”

Więcej informacji: Science Daily (2013), How Healthy Is Santa Claus? http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131213093049.html
Zdjęcie (C) www.flickr.com by tom_focus
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. Św Mikołaj – ma tysiąc siedemset, jest szczupłej budowy (żeby nie powiedzieć żylasty) i gustuje w diecie sródziemnomorskiej.
    To co omawia artykuł – to karykaturalnie przerośnięty krasnal, wyjęty z reklamy napoju dla stadnych indywidualistów (chcesz być inny, pij to co wszyscy).
    Doceniając zabawowość tekstu, było by fajnie gdyby zwano go santa Klaus, Santa, albo podobnie, by nie tworzyć zamieszania.

  2. chciałbym zauważyć, że opieranie się na chudym mleku już dawno zostało obalone jako nawyk zdrowego żywienia. Zdrowe jest tłuste

Comments are closed.

Related Posts