Zdrowie

Koszty uzyskania przychodu

Presji zakończenia projektu w firmie towarzyszył sześciokrotny wzrost ryzyka zawału – wynika z nowych badań korelacyjnych.

Badanie, opublikowane na łamach Journal of Epidemiology and Community Health,
polegało na analizie kwestionariuszy wypełnionych przez niemal 1400 osób z regionu Sztokholmu między 45 a 70 rokiem życia po przebytym zawale serca. Wyniki tej grupy porównywano do zdrowych osób w podobnym wieku i z tego samego regionu.

Kwestionariusz składał się ze szczegółowych pytań o doświadczenia zawodowe z ostatniego roku i z dni poprzedzających zawał serca.

Wyniki wskazują, że nawet krótkoterminowy ale intensywny stres, który najczęściej wywołuje zakończenie ważnego projektu w pracy, zwiększa ryzyko zawału o wiele bardziej niż stresujący ale mniej intensywny projekt realizowany przez cały rok.

Z innych badań wynika, że największe ryzyko przejścia zawału występuje w poniedziałkowy ranek. Zdaniem badaczy to w chwilę po zakończeniu ważnego projektu dopadają nas największe problemy zdrowotne. Gdy opadają emocje, doświadczamy kosztów długotrwałego i intensywnego pobudzenia organizmu.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS i EASP. Amator piłki nożnej i pokera.