Czy wiesz, że? Psychologia

Miłość jest ślepa

Szybko dostrzegasz kto w twoim otoczeniu z kim romansuje? Jak wynika z badań profesora Franka Bernieri z Oregon State University dostrzeżenie flirtu między dwojgiem osób, przychodzi z bardzo dużym trudem osobom, które same są zakochane!

„Ludzie w szczęśliwych związkach partnerskich, żywią głębokie przekonanie, że jako specjaliści w dziedzinie, potrafią w mig wyłapać inne zakochane osoby. Z moich badań wynika jednak, że bez wyjątku, są w tym zakresie najmniej skuteczni” – wyjaśnia profesor Bernieri.

Badacz sfilmował rozmowy z 25 parami o stażu od 3 tygodni do wielu lat. Następnie pary za pomocą baterii testów i kwestionariuszy określały uczucia żywione do własnego partnera. Nagrane filmy profesor Bernieri pokazywał ochotnikom, których prosił o oszacowanie głębokości uczuć i charakteru relacji łączącej przedstawionych na ekranie osób. „Różnica wyników między grupami zakochanych i „normalnych” był zdumiewająco duża” – dziwi się psycholog.

Zadaniem uczestników badania było wskazać 5 najbardziej kochających się i 5 najmniej kochających się z 10 prezentowanych nagrań. Jak się okazało, osoby zakochane trafnie rozpoznawały najwyżej 3 do 4 na 10 par. Jeśli zaś oceniający nie był zakochany, jego skuteczność wzrastała do około 6 trafnych wskazań na 10 prób. Naukowiec mechanizm ten tłumaczy tendencję do projektowania na aktorów na filmie własnych teorii i postaw wobec miłości przez zakochanych obserwatorów.

„Dla zakochanych „prawdziwa miłość” to przytulanie, wpatrywanie się sobie w oczy i trzymanie za ręką” – śmieje się badacz – „Podczas gdy wspomniane objawy to raczej przejaw fizycznej fascynacji, która nie jest najsilniejszym prognostykiem trwałej relacji między partnerami” – kontynuuje.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Pablo Heimplatz

Aloni, M., Bernieri, F.J. (2004). Is Love Blind? The Effects of Experience and Infatuation on the Perception of Love. Journal of Nonverbal Behavior, 28: 287.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS i EASP. Amator piłki nożnej i pokera.