Nasze mózgi rozwijają się inaczej niż neandertalskie

Mózgi noworodków ludzi współczesnych i neandertalczyków są bardzo podobne, jednak już w pierwszym roku rozwoju pojawiają się spore różnice – ustalili badacze z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku.

Badacze przeprowadzili dokładne analizy statystyczne wirtualnych odlewów wnętrza czaszek, które pozwalają uzyskać trochę informacji na temat mózgu. Szczególne znaczenie miały tutaj analizy czaszki neandertalskiego niemowlaka, którego szkielet odkryto w 1914 r. w Le Moustier we Francji. Szczątki zaginęły potem w muzealnym magazynie i dopiero niedawno je znaleziono.

Z analiz wynika, że początkowo mózgi Homo sapiens i neandertalczyków mają wydłużony kształt. Jednak już w pierwszym roku życia mózgi ludzi współczesnych stają się bardziej kuliste.

Porównanie czaszek H. sapiens (z lewej) i H. neanderthalensis (z prawej).

Zdaniem badaczy może to wskazywać na większe możliwości poznawcze przedstawicieli naszego gatunku. Kluczowy wpływ na nie ma bowiem początkowa faza rozwoju osobnika, a to właśnie podczas niej pojawia się spora różnica w mózgach przedstawicieli obu gatunków ludzi. W dalszych latach rozwój wygląda już podobnie.

W ocenie badaczy ich praca pokazuje, że Homo sapiens mają charakterystyczną tylko dla siebie ścieżkę rozwoju mózgu, która różni nas od naszych najbliższych krewniaków, czyli neandertalczyków. Badacze stwierdzili też, że taką „neandertalską” ścieżkę rozwoju mają szympansy.

Badania te sugerują, że neandertalczycy niekoniecznie byli tak bystrzy jak my, co ostatnio dość często sugerowano m.in. w oparciu o analizę neandertalskich wyrobów i stanowisk. Autorzy badań stwierdzają nawet, że jest mało prawdopodobne, by neandertalczycy postrzegali świat tak jak Homo sapiens.

Więcej informacji:
Na podstawie komunikatu prasowego opublikowanego w AlphaGalileo. Oryginalna praca ukazała się w „Current Anthropology”.
Philipp Gunz, Simon Neubauer, Bruno Maureille, and Jean-Jacques Hublin. Brain development after birth differs between Neanderthals and modern humans. Current Biology, November 9, 2010
Artykuł pochodzi z serwisu Archeowieści
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts