Nie trzymaj książki pod poduszką, czyli o tym jak skutecznie się uczyć

Wydaje ci się, że wiesz, jak skutecznie uczyć się do egzaminów? Jak zwiększyć efektywności nauki? Nic prostszego. Wystarczy nauczyć się kilku reguł. Stworzył je zespół naukowców pod kierunkiem Adama Putnama z Carleton College. Poniżej omawiamy “tajemnice” skutecznej nauki.

O dobrych metodach uczenia się pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj omawiamy kolejne podpowiedzi udowodonione na łamach przeglądu Perspectives on Psychological Science :

Kluczem jest rozumienie

Łatwiej jest nam przyswoić materiał, zagłębiając się w to, czego się uczymy. Kiedy zastanowimy się nad jego treścią, lepiej go zapamiętamy. Kiedy będziemy bezmyślnie się uczyć na pamięć, materiał szybko wywietrzeje. Tu przydaje się też analiza własnych umiejętności i trzeźwa ocena, co wiemy, a do czego warto wrócić. Uzupełnijmy tę wiedzę.

Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Stara sprawdzona metoda. Jeśli czegoś nie używamy, zapominamy o tym. Powtarzaj materiał, którego uczyłeś się wcześniej. Wykorzystuj każde zajęcia, uważnie słuchaj i notuj. Wracaj do notatek. Warto też zapoznać się z materiałem przed wykładem, jeśli wykładowca udostępni go wcześniej, ułatwi to przyswajanie informacji. Przelanie własnych myśli po wykładach znacznie polepszy twój proces uczenia się. Jeśli przeczytasz tekst spróbuj napisać do niego streszczenie, a później sprawdzić, co pominąłeś. Powtórz to. W powtarzaniu pomagają też fiszki. Używaj ich.

Klucze i podkreślacze

Ucząc się wyróżniaj treści, które są ważne. Lepiej je zapamiętasz. Skupianie się na słowach kluczowych, często podkreślanych ułatwia odtworzenie informacji przy ponownym powtarzaniu materiału. Dzięki temu nie musimy czytać całego teksu dwukrotnie. Oszczędzamy czas i koncentrację.

Nie spiesz się!

Czytając szybciej, często rozumiesz mniej. Czytaj spokojnie i myśl nad tym, co czytasz. Odpowiedz na pytania, które mogą być zawarte w książce, a po przeczytaniu materiału wróć do nich i zweryfikuj swoje początkowe błędy. Dzięki temu dowiesz się, ile zapamiętałeś i powtórzysz czytany materiał. Warto też wygenerować pytania do ważnych punktów przeczytanego tekstu.

Idź spać

Bardzo istotną rzeczą (co podkreślić należy po wielokroć) jest wyspanie się przed egzaminem, sprawdzianem czy kolokwium! Zarwanie nocki może poważnie odbić się na naszym skupieniu się podczas egzaminu. Nie warto. Zapamiętywanie informacji może również ułatwić 50 – minutowy spacer na odświeżenie umysłu. Dlatego nie zapominaj właściwie rozłożyć siły.

Planowanie, planowanie, planowanie

Efektywność nauki zależy również od racjonalnego zaplanowania czasu, który na nią poświęcimy. Ważne jest to, aby uczyć się w odstępach czasowych, zamiast zostawiać sobie wszystko na  ostatnią  chwilę. Zacznij uczyć się od początku semestru. Odświeżaj swój kalendarz i umiejętnie rozkładaj w nim naukę. Najczęstszym błędem powtarzanym przez studentów jest uczenie się całego materiału noc przed egzaminem, zamiast stopniowo przyswajać materiał. Często skutkuje to krótkotrwałym zapamiętywaniem. Powiedz „Stop” starej studenckiej metodzie: Zakuć – Zdać – Zapomnieć. Ucz się wszystkich przedmiotów po trochu, ale każdego dnia.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Kure-Wu

Putnam, A. L., Sungkhasettee, V., Roediger III, H., (2016). Optimizing Learning in College: Tips From Cognitive Psychology. Perspectives on Psychological Science, 11(5), 652–660. https://doi.org/10.1177/1745691616645770

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts