Nieodczuwalny ubytek

Badacze z College`u Stanowego w Pensylwanii udowodnili, że wykreślenie nawet do 800 kalorii z codziennego jadłospisu może pozostać niezauważone.

Doktor Barbara Rolls tak skrótowo opisuje przebieg eksperymentu: – Obniżyliśmy wielkość porcji oraz liczbę kalorii w podawanych posiłkach, a badani nie odczuwali różnicy.

24 kobiety w wieku między 19 a 35 r. ż były zapraszane do laboratorium, gdzie jadły śniadanie, lunch i kolację przez dwa następujące po sobie dni tygodnia (każdego tygodnia przez miesiąc). Badacze dostarczali kobietom również przekąski do zabrania do domu.

Menu serwowane w ciągu dwóch dni było identyczne, kolejne tygodnie różniły się jednak kalorycznością i wielkością porcji. Posiłki były w wersji standardowej lub lekkiej. W wersji lekkiej wielkość posiłków spadła o 25 procent a ich zawartość kaloryczna (dzięki wykorzystaniu warzyw i owoców) o 30 procent. średnio rzecz biorąc, kobiety przyjmowały więc 800 kalorii dziennie mniej niż wcześniej.

Badacze mierzyli poczucie sytości i głosu przed, po oraz w trakcie dwudniowych sesji. Jak się okazało, badani nie odczuwali istotnej różnicy między otrzymywanym menu i nie rekompensowali sobie mniejszej zawartości energetycznej podjadając między posiłkami lub jedząc więcej kolejnego dnia.

Mniejsze i mniej kaloryczne posiłki były równie satysfakcjonujące jak duże i pełne pustych kalorii. Zdaniem badaczy, to kolejny argument, jak łatwo można redukować spożycie zbędnych kalorii poprzez włączenie do jadłospisu podobnej ilości warzyw i owoców. Badania przedstawiono na konferencji poświęconej problematyce odchudzania, która odbyła się w listopadzie w Kansas.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się ucieleśnieniem pojęć i poznawczą psychologią społeczną. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS, EASP, SPSP & APS. Amator piłki nożnej i pokera.