Inne teksty Książki Psychologia Zdrowie

Daniel Gilbert „Stumbling on happiness”

W imię czego nie jemy tłustych potraw, nie palimy, nie pijemy, nie zażywamy narkotyków i nie robimy wszystkich tych przyjemnych acz szkodliwych rzeczy? Chcemy dożyć późnej starości i cieszyć się życiem z naszymi wnukami. Niestety nasze wyobrażenia o przyszłym szczęściu najczęściej rozmijają się z tym czego w przyszłości doświadczamy.

Książka profesora Daniela Gilberta (wymawiaj Gilbert zamiast Dżilbert) z Harvardu „Stumbling on happiness” (Potykając się o szczęście/Kontemplując szczęście) to niedościgniony wzór do naśladowania w popularyzowaniu wyników badań psychologicznych. Znam większość tekstów naukowych Gilberta na temat iluzji i błędów w przewidywaniu przyszłego szczęścia, ale lektura tej książki gwarantuje niesamowite wrażenia gwarantuje doświadczenie szczęścia zarówno psychologom jak i amatorom psychologii.

Narracja stawianych tez i odkrywania mechanizmów ludzkich zachował w dążeniu do szczęścia jest zdumiewająco łatwa i lekka. Gilbert jest autorem zarówno poczytnych podręczników akademickich i opowiadań science-fiction.

gorąco polecam! (książkę można zamówić przez większość księgarni internetowych np. amazon.com)

więcej na temat książki na stronie: http://www.randomhouse.com/kvpa/gilbert/index.html

UPDATE (25.12.2007): Nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukazała się polska wersja językowa – „Na tropie szczęścia” jest do kupienia np. w sklepie Merlin http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,530290.html

Film z wykładu Gilberta http://www.ted.com/index.php/talks/view/id/97

Print Friendly

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się ucieleśnieniem pojęć i poznawczą psychologią społeczną. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS, EASP, SPSP & APS. Amator piłki nożnej i pokera.