Niezadowoleni naoczni

Jeśli jesteś w złym nastroju, prawdopodobnie będziesz lepszym świadkiem wydarzeń jakie dzieją się wokół ciebie niż osoba, która jest szczęśliwa – wynika z badań nad wpływem nastroju na pamięć.

Liczne badania wskazują, że składanie świadectwa z naocznych wydarzeń jest procesem bardzo wrażliwym na wszelkie zakłócenia. Wyniki eksperymentów profesora Josepha Forgasa z Australijskiego Uniwersytetu New South Wales Australia wskazują, że jednym z istotnych zakłóceń może być nastrój, w jakim znajdował się świadek. Zdaniem Forgasa, negatywny nastrój pozwala na ściślejsze odtworzenie zaobserwowanych wydarzeń niż nastrój pozytywny.

– Z ewolucyjnego punktu widzenia powinniśmy zwracać większą uwagę na wydarzenia, które zagrażają naszemu przetrwaniu – mówi psycholog.
 – Nastrój jest ewolucyjnym sygnałem jak radzić sobie z sytuacją zagrażającą. – kontynuuje – Nastrój negatywny wyzwala przetwarzanie systematyczne, podczas gdy nastrój pozytywny sprawia, że nie skupiamy naszej uwagi w wystarczającym stopniu.

W jednym z badań, badani byli świadkami nieprzyjemnej dyskusji odegranej pomiędzy wykładowcą i studentem. W tydzień później badani oglądali 10 minutowy filmy, który wprawiały ich w odpowiednio nastrój pozytywny, neutralny lub negatywny. Następnie badani proszeni byli o wypowiedź na temat incydentu, którego byli świadkami tydzień wcześniej. Jak się okazało studenci, którzy oglądali film smutny, przypominali sobie to zdarzenie dokładniej od tych, którzy widzieli film wesoły. W kolejnym eksperymencie, Forgas wywoływał u ochotników zły lub dobry nastrój i prosił o zapisanie argumentów popierających lub przeciwnych hipotetycznej propozycji. Następnie przenalizował zapiski studentów. Zgodnie z oczekiwaniami, ci, u których wywołano nastrój negatywny, byli dużo bardziej przekonywający niż studenci w dobrych humorach.

Profesor Forgas ostrzega również, że dobry nastrój zwiększa prawdopodobieństwo wspominania fałszywych informacji jako prawdziwych. – Pomimo, że ludzie w dobrym nastroju są najmniej rzetelnymi świadkami, wydaje im się, że są najbardziej pewni swoich wspomnień – mówi badacz. Rzadko kiedy świadomie uwzględniamy nasz nastrój przy szacowaniu jak dobrze pamiętamy jakieś wydarzenia.

Więcej informacji:
Forgas, J.P. Vargas, P. & Laham, S. (2005). Mood effects on eyewitness memory: Affective influences on susceptibility to misinformation. Journal of Experimental Social Psychology, 41, 574-588.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts