Psychologia

Osobowość internauty

Zanim umówicie się na randkę z internautą, odwiedźcie jego stronę WWW! Psychologowie uważają bowiem, że można poznać wiele szczegółów osobowości człowieka, zaznajamiając się z jego stronę domową.

Print Friendly, PDF & Email

Zanim umówicie się na randkę z internautą, odwiedźcie jego stronę WWW! Psychologowie uważają bowiem, że można poznać wiele szczegółów osobowości człowieka, zaznajamiając się z jego stronę domową.

Simine Vazire i Samuel Gosling z uniwersytetu w Austin (Teksas) polecili niezależnym sądziom kompetentnym, by zapoznali się ze stronami znalezionymi za pomocą popularnej wyszukiwarki i ocenili osobowość ich autorów, używając składającego się z 44 pytań Inwentarza Osobowości „Big Five”.

Następnie badacze kontaktowali się z internautą i prosili go o wypełnienie kwestionariusza, a także o wyznaczenie przyjaciela, który będzie oceniać jego osobowość. Wyniki kwestionariuszy wypełnionych przez sędziego, autora strony i jego przyjaciela były bardzo zbieżne.

Gosling uważa, że czyjąś osobowość można poznać, odwiedzając jego biuro czy sypialnię. Nasze otoczenie fizyczne jest bowiem manifestacją  tożsamości. Wiele mówić będą na przykład znajdujące się w sypialni plakaty i zdjęcia. Informują też o nas ślady zachowań, czyli rozrzucona pościel, resztki jedzenia na urzędowym biurku itp. Vazire i Gosling twierdzą, że na stronach internetowych nie znajdziemy co prawda śladów zachowań, ale będziemy za to mieć łatwy dostęp do ściśle kontrolowanych przejawów manifestacji tożsamości: zamieszczanych zdjęć, cytatów czy odnośników do innych stron.

Badanie amerykańskich naukowców ukazało się w Journal of Personality and Social Psychology.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się ucieleśnieniem pojęć i poznawczą psychologią społeczną. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS, EASP, SPSP & APS. Amator piłki nożnej i pokera.

 • Anonim

  Brak polskich liter

 • ale gdzie?

 • strona ma zle zadeklarowane kodowanie
  „”

  dlatego u niektorych osob pojawiaja sie krzaczki proponuje zmienic kodowanie na

  „”

 • ups wycielo mi wczesniej kod html…

  napisze to bez pelnych tagow…

  nalezy zmienic kodowanie strony z „charset=utf-8” na „charset=iso-8859-2”

 • Radosław Sochacki

  Mam tylko jedno prośbę.Jak wyleczyć raka mózgu?

 • To nie prosba to pytanie ktore najwyrazniej bedzie cie trapic dalej panie Radoslawie.

 • uncle Ted

  W pokoju mam burdel, łożka nie ścielę, nie często golę się, fryzjera nie chodzę! Nie odchudzam się i nie przejadam. Narkotyków nie przyjmuję (czasem upiję się do ‚urwanego filmu’). Strony inyernetowej nie posiadam. Cytatów nie zapożyczam, bo wolę swoje układać. Pokój bym chętnie na zamek chciał zatrzasnąć. Gości do domu przyjmować nie lubię i drzwi nie otwieram jak ktoś puka, bo z nikim się nie umawiam. Na co mu kogoś osobowość znać? I co mu to da? Nic! jeden będzie nadpobudliwy, drugi muflonkiem, a trzeci zbalansowany . . .