Pieniądz to narzędzie

person holding 100 US Dollar banknote

Jak zareagowalibyście, gdyby ktoś na waszych oczach podarł banknoty o różnych nominałach? Doświadczyli tego uczestnicy eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie w Turynie. Badanie miało pokazać, czym tak naprawdę są pieniądze dla mózgu.

Dr Cristina Becchio razem ze swoim zespołem zaprosiła do eksperymentu 20 osób. Badani oglądali filmy, na których nieznana im osoba przedziera na pół banknoty o różnej wartości. W czasie projekcji mózgi uczestników były skanowane za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI). Zastosowana metoda pozwoliła badaczom dokładnie określić, które partie mózgu zareagowały najsilniej w odpowiedzi na przedstawione obrazy.

Okazało się, że darcie banknotów aktywowało te same obszary mózgu, które odpowiadają za wydobywanie wiedzy o użyciu konkretnych narzędzi. Do pieniędzy podchodzimy podobnie jak do śrubokręta lub młotka – komentuje wyniki Becchio. Jest to tylko narzędzie, które po zniszczeniu szybko może stać się dla nas bezwartościowe. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Journal of Neuroscience, Psychology, and Economics.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Becchio, C., Skewes, J., Lund, T., Frith, U., Frith, C., & Roepstorff, A. (2011). How the brain responds to the destruction of money. Journal of Neuroscience, Psychology, and Economics, 4 (1), 1-10 DOI: 10.1037/a0022835

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach styczniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
  1. to zależy jaka waluta, kiedyś na szkoleniu trener darł pieniądze z rożnych krajów papierowe o rożnych nominałach.a emocje były gdy podarł nasz Polskie 50plnów…najlepsze było jak powiedział ze inne pieniądze które darł z rożnych krajów miały mniej wiecej taka sama wartosc jak te polskie 50plnów…Nie sadze ze jak zobacze meksykanska,norweska, dunska monete to bede myslec o nie j jak narzedziu bo nei wiem jak je wykorzystac tzn – co za nia nabede

  2. Coraz dłuższe te artykuły. W sumie wystarczyłby sam nagłówek :)

    1. @fcd9e05d73452191a899effc6c1c0cf0:disqus niestety taką formułę narzuca nam współpraca z Focusem. Ale to tylko 4-5 tekstów miesięcznie jakie mają taką skrótową formę, pozostałe mają już sprawdzony format o długości 500-800 słów.

Comments are closed.

Related Posts