Psychologia Technologie

Pieniądze zamiast liści

Zauważysz pieniądze wiszące na drzewie? Jeśli odpowiedziałeś, że bez problemu, mylisz się. Zrobiło to tylko 6 procent badanych przez zespół naukowców z Western Washington University! Ludzie, którzy rozmawiali przez komórkę, nie zauważali wiszących na gałęziach drzewa pieniędzy, mimo że zauważyli samo drzewo i na nie nie wpadli.

Manipulacja zastosowana przez badaczy (C) Frontiers in psychology

Badacze obserwowali 396 osób idących ścieżką. Na samym środku chodnika znajdowało się drzewo, które zamiast liści miało… pieniądze. Co ciekawe bardzo mało osób dostrzegło szczegóły tej przeszkody. Jedynie 6 procent przechodniów korzystających z telefonu komórkowego zauważyło pieniądze! Wśród tych, którzy telefonu nie używali, już 20 procent. Jednocześnie tylko nieliczni przechodnie wpadli na drzewo.

Co ciekawe, korzystający z komórki ludzie rzadziej deklarowali, że w sposób świadomy uniknęli przeszkody niż reszta spacerowiczów. Jak wytłumaczyć ten niezwykły efekt? Jak podaje dr Ira Hyman z Western Washington University unikanie przeszkód jest zachowaniem automatycznym, uwarunkowanym ewolucyjnie. Maksymalne skupienie uwagi na jednym obiekcie, np. komórce, sprawia, że nie dostrzegamy innych rzeczy, mimo że informacje o nich docierają do kory wzrokowej.

Więcej informacji:
Hyman Jr., I. E., Sarb, B. A. & Wise-Swanson, B. M. (2014). Failure to see money on a tree: inattentional blindness for objects that guided behawior, Front. Psychol., doi: 10.3389/fpsyg.2014.00356
PEŁNY TEKST ARTYKUŁU

Zdjęcie (C) Frankleleon z flickr.com

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Małgorzata Osowiecka

Z-ca redaktora naczelnego badania.net. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Obecnie studentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich SWPS. Jej zainteresowania naukowe to psychologia poznawcza i twórczości oraz psychologia języka. Poza psychologią zajmuje się dziennikarstwem. W wolnych chwilach pisze wiersze.

  • Rany – ale niesamowite odkrycie… no w życiu bym się nie domyślił… cóż za przenikliwość naukowa, co za zdolność do kojarzenia faktów i umiejętność obserwacji…

    No dobrze idę się obśmiać do piwnicy, żeby mnie rodzina za wariata nie wzięła.