Psychologia

Propaganda strachu

Niezależnie od świadomych przekonań politycznych, strach przed śmiercią popycha wyborców w stronę radykalistów – twierdzą amerykańscy naukowcy.

Zgodnie z wynikami badań nad teorią opanowywania trwogi (terror management theory), opracowaną pod koniec lat 80. przez profesorów Jeffa Greenberga, Toma Pyszczynskiego i Sheldona Solomona, myślenie o śmierci powoduje, że oddziaływanie charyzmatycznych liderów staje się silniejsze. „Lider charyzmatyczny zazwyczaj promuje wizją własnej grupy jako uświęconej, prawej i posiadającej boże błogosławieństwo. często też zobowiązuje się do heroicznej walki ze złem” – twierdzi profesor Greenberg.

Walka z terroryzmem i odwołania do wydarzeń z 11 września 2001 roku stały się mottem kampanii George’a W. Busha w 2004 roku. Psychologów zainteresowało, jak skuteczne może być takie przesłanie.

Podzielili 157 studentów Brooklyn College w Nowym Jorku na trzy grupy. Pierwszą poprosili o skupienie swoich myśli na wydarzeniach z 11 września, drugą o skoncentrowanie się na emocjach przeżywanych podczas doświadczania intensywnego bólu fizycznego, a trzeciej nie dali żadnych instrukcji. Następnie studenci wypełniali kwestionariusze dotyczące kandydatów na prezydenta USA: George’a Busha i Johna Kerry’ego. okazało się, że badani z pierwszych dwóch grup głosowaliby na Busha.

„Świadomość śmierci działa na wyborców tak, jak skok ze spadochronem na ludzi z lękiem wysokości – chcę za wszelką cenę znaleźć się na stabilnym podłożu. Na myśl o możliwości śmierci reagujemy paniką i szukamy czegoś lub kogoś, kto nas uratuje. Tym kimś jest dla Amerykanów George W. Bush” – stwierdził Mark Landau, doktorant profesora Greenberga.

(C) Zdjęcie unsplash.com
Raport z badań ukazał się na łamach „Personality and Social Psychology Bulletin”.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS i EASP. Amator piłki nożnej i pokera.