Seks według Kanadyjczyków

Seks to szeroko rozumiane pojęcie, które nie zawsze udaje się zdefiniować. Czy seksem jest już petting czy dopiero penetracja? A może do abstynencji seksualnej można zaliczyć kontakt oralny, ale seks analny już nie? Na te i podobne pytania odpowiadali Kanadyjscy studenci biorący udział w badaniu profesor E. Sandra Byers z Uniwersytetu w Nowym Brunswicku.

Pani profesor razem ze swoimi współpracownikami, postanowiła sprawdzić, w jaki sposób studenci rozumieją pojęcie abstynencji seksualnej oraz pojęcie uprawiania seksu przedstawiając 17 potencjalnych zachowań, od wspólnej kąpieli w wannie zaczynając, przez oralny kontakt z genitaliami, a na seksie analnym kończąc.

Studenci mieli określić czy dane zachowanie mieści się w ich pojęciu abstynencji seksualnej, czy uprawnia seksu. Dodatkowo pytano badanych o rolę kościoła w ich życiu, jakość wykształcenia seksualnego otrzymanego w szkole, a także jak wyglądała wiedza o seksie, jaką przekazali im rodzice. Na tym etapie, aż 48,3% badanych stwierdziło, że nie otrzymało od rodziców żadnego wykształcenia związanego z seksem.

Same wyniki okazują się dość zaskakujące (patrz. tabela – procent osób, które zaklasyfikowały dane zachowanie do pojęcia abstynencji seksualnej). Przede wszystkim dla większości kanadyjskich studentów pojęcie seksu zaczyna się dopiero w momencie stosunku pochwowo – penisowego. W przypadku kontaktu oralnego, a nawet wspólnej masturbacji według dużej części studentów mówimy o abstynencji seksualnej.

Jednak najciekawszy jest fakt, że dla 7,5% badanych osób stosunek pochwowo – penisowy z orgazmem nadal jest abstynencję, bez orgazmu dla 6,8%. Już na tym etapie wyniki wydają się zaskakujące, leczy gdy spojrzymy dalej okazuje się, że stosunek analny bez orgazmu oraz z orgazmem dla 8,1% oraz 11,1% badanych nadal można zaliczyć do pojęcia abstynencji seksualnej. Pytanie które niewątpliwie ciśnie się na usta, brzmi: jakie zachowania seksualne według tych osób można zakwalifikować do pojęcia uprawiania seksu?


(C) Springer Science+Business Media, LLC 2008

Podsumowując, można powiedzieć, że wyniki przeprowadzonych ankiet mogę stanowić wyjściowy punkt wielu pytań na temat edukacji seksualnej, ponieważ wpływ na sposób rozumienia abstynencji miały takie czynniki jak brak doświadczeń seksualnych, uboga wiedza na temat seksu, a także zaangażowanie w życie religijne.

Otrzymane rezultaty pokazują że sposób spostrzegania, a tym bardziej rozumienia przez młodych ludzi seksualnych zachowań nie jest łatwy do zdefiniowania. To niestety może nieść za sobą wiele konsekwencji, jak nieodpowiednie zabezpieczanie się podczas stosunku czy niewłaściwe podejście do samego uprawiania seksu. Oczywiście kanadyjskim studentom można zarzucić rozwiązłość i brak pohamowania, jednak czy oby na pewno nie jesteśmy do nich odrobinę podobni?

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Byers, E. S., Henderson, J., & Hobson, K (2009). University students definitions of abstinence and having sex. Archives of Sexual Behavior, 38, 665-674.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. dlaczego nikt tutaj nie wziął poprawki na wiarygodność tych badań. Pamiętam jak u mnie w szkole przy wypełnianiu jakichkolwiek ankiet 50% klasy robiło sobie żarty, zaznaczając dziwaczne odpowiedzi. “Jednak najciekawszy jest fakt, że dla 7,5% badanych osób stosunek pochwowo – penisowy z orgazmem nadal jest abstynencją” – naukowcy podeszli do tego jak zwykle profesjonalnie, bez krzty wyobraźni;przynajmniej można się pośmiać:)

Comments are closed.

Related Posts