Siła superbohatera

(C) www.flickr.com by Greenog

W czym może tkwić sekret popularności Spidermana lub Batmana? Efektowne pościgi? Dynamiczne pojedynki? Nic z tych rzeczy! Najnowsze badania opublikowane w „Journal of Experimental Social Psychology” pokazują, że oglądanie umięśnionych superbohaterów może poprawiać zadowolenie z muskulatury, a nawet zwiększać fizyczną siłę mężczyzn!

Ariana Young z University at Buffalo przeprowadziła wśród studentów ankietę dotyczącą Spidermana i Batmana. Pytała mężczyzn, na ile lubią wymienione postaci oraz jak dużo wiedzą na ich temat. Do udziału w dalszym etapie badania zaprosiła jedynie fanów i antyfanów bohaterów. Uczestnicy proszeni byli o ocenę swojej muskulatury, a następnie przez minutę oglądali wizerunek Spidermana lub Batmana. Wyświetlano je w jednej z dwóch wersji: umięśnionej lub pozbawionej widocznych mięśni. Na koniec studenci odpowiadali na pytania związane z zadowoleniem z własnego ciała. W eksperymencie zastosowano jeszcze jeden wskaźnik: fizyczną siłę mężczyzn, mierzoną poprzez ściśnięcie dłonią siłomierza.

Jak się okazało, fani superbohaterów po obejrzeniu muskularnej postaci lubili swoje ciała bardziej niz mężczyźni, którzy nie przepadali za fikcyjnymi bohaterami. Co ciekawe, podobne zależności odzwierciedlały się w fizycznej sile mężczyzn. W zetknięciu z wizerunkiem siłaczy wielbiciele superbohaterów mieli silniejszy uścisk! „Mężczyźni, którzy identyfikują się z umięśnionymi herosami, czerpią psychologiczne korzyści z kontaktu z nimi” – tłumaczy Young. „Supermoce Batmana przejawiają się nie tylko w pokonywaniu czarnych charakterów, ale też w zwiększaniu fizycznej siły swoich oddanych widzów”.

Więcej informacji:
Young, A. F., Gabriel, S., & Hollar, J. L. (2013). Batman to the rescue! The protective effects of parasocial relationships with muscular superheroes on men’s body image. Journal Of Experimental Social Psychology, 49(1), 173-177. doi:10.1016/j.jesp.2012.08.003
Zdjęcie (C) www.flickr.com by Greenog
Artykuł ukazał się również drukiem na łamach wrześniowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
6 comments
  1. Bajka
    Pewne dziecko miało kostkę-dobro od czarownika.Ukryło ją przed ludżmi. Kiedy ludzie znaleźli kostkę i chcieli ją zniszczyć wówczas pętało się zło. Dziecko ukryło kostkę i dobro wróciło. Nie zepsujcie tego Mariusz Kijas Technik Administracji(po kierunku humanistycznym).

  2. Bym polemizował … a czy tym nieszczęsnym mięśniakom mierzono poziom adrenaliny i testosteronu? Być może wcale nie chodzi o stymulacje psychologiczną, ale jak najbardziej fizjologiczny efekt “nadążania” za samcem alfa?

    1. Nie mierzono. Efekt dotyczył jedynie mężczyzn, którzy identyfikują się z superbohaterami – dlatego moim zdaniem jest jak najbardziej psychologiczny.

      1. A skąd wiadomo że się identyfikują? Pytania w kwestionariuszu, czy jakieś konkretne ustalenia np. przy pomocy fMRI?

      2. We mnie to badanie zaufania nie wzbudza.
        Truizmem jest wniosek “„Mężczyźni, którzy identyfikują się z umięśnionymi herosami, czerpią psychologiczne korzyści z kontaktu z nimi” – to wiemy już od starożytnoci. Pytanie brzmi o mechanizm, a na to owo badanie zadnej odpowiedzi nie dało.

Comments are closed.

Related Posts