Skład krwi przewiduje stan umysłu

Odkąd Alois Alzheimer zdiagnozował u jednej ze swoich pacjentek chorobę, którą teraz nazywamy jego nazwiskiem minęło już 110 lat. Mimo to wciąż nie znamy skutecznego lekarstwa ani sposobów na jej zapobieganie. Jedynym sposobem by przedłużyć sprawność intelektualną chorych jest wczesne rozpoznanie choroby. Niestety opracowanie metod diagnozy choroby sprawiało dotąd równie dużo problemów co ustalenie skutecznych metod jej leczenia.

W ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba osób cierpiących na demencję starczą podwoi się, a do roku 2050 przekroczy 115 milionów w skali świata. W chwili obecnej cierpi na nią 35.6 miliona osób z czego 50-70% to pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Niedawno zespół holenderskich naukowców opublikował wyniki badań na łamach specjalistycznego czasopisma Journal of Proteome Research, z których wynika, że można szybko i skutecznie zdiagnozować chorobę jeszcze przed pojawieniem się pierwszych jej symptomów.

Profesor Theo Luider wraz z zespołem z Erasmus University z Rotterdamu prowadzi badania nad demencją starczą od 16 lat. Jego badania dowodzą, że poziom białek występujących normalnie podczas ciąży (PZP – pregnancy zone protein) był znacznie wyższy we krwi pacjentów, u których kilka lat po pobraniu krwi zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Alzheimera zdiagnozowano u 43 spośród 1077 osób, które w 1995 roku zdecydowały się na wzięcie udziału w wieloletnich badaniach. Badacze przeanalizowali próbki krwi chorych porównując je z grupą kontrolną liczącą 43 zdrowe osoby dopasowane wiekiem i płcią. Wyniki porównania są jednoznaczne – część porównywanych pacjentów z chorobą Alzheimera miała podwyższony poziom białka PZP w pierwszym badaniu w porównaniu z grupą kontrolną. Jak się okazało różnice w poziomie PZP przed wystąpieniem objawów choroby Alzheimera wynosiły prawie 60%, ale odnotowano je jedynie u kobiet.

Autorzy tłumaczą to zjawisko faktem, iż kobiece komórki produkują więcej PZP niż męskie. Obecność tego białka u osób chorych na Alzheimera jest najprawdopodobniej zwiane z występowaniem blaszek amyloidowych w mózgach chorych. Choć, badanie przeprowadzone na komórkach mózgu martwych pacjentów z chorobą Alzheimera dowiodło, że PZP obecne było u obu płci.

Organizm kobiety, która ma w przyszłości zachorować na Alzheimera wytwarza więcej PZP niż mężczyzny z tym samym problemem.

Dlaczego tak się dzieje? Rozwiązanie tej zagadki będzie kolejnym etapem badań holenderskich naukowców. Jednak już dziś wiemy, że można przewidzieć czy i kiedy kobieta zachoruje na chorobę Alzheimera właśnie na podstawie szczegółowych wyników badań krwi. Objawy choroby Alzheimera u osób biorących udział w badaniu nastąpiły średnio 4 lata (SD = 2.6) po wystąpieniu podwyższonego poziomu PZP we krwi.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Ijsselstijn L, Dekker LJ, Stingl C, van der Weiden MM, Hofman A, Kros JM, Koudstaal PJ, Sillevis Smitt PA, Ikram MA, Breteler MM, & Luider TM (2011). Serum Levels of Pregnancy Zone Protein are Elevated in Presymptomatic Alzheimer’s Disease. Journal of proteome research PMID: 21879768
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

O cholera…

cholera musiała się u nich pojawić. Wydawało się, że są bezpieczni, bo wbrew niektórym opiniom, akurat cholery się…