Psychologia

Szybkie myślenie poprawia nastrój

Emily Pronin z Princeton i Daniel Wegner z Harwardu zbadali w jaki sposób samo tempo myślenia może wpływać na nastrój. Co ciekawe już sama szybkość z jaką myślimy może poprawiać nasze samopoczucie niezależnie od treści jakie napływają nam do głowy.

Badacze eksperymentalnie manipulowali tempem w jakim badani czytali ciąg zdań. Połowa badanych czytała je w bardzo szybkim tempie a połowa bardzo wolnym. następnie wypełniali kwestionariusze oceniające ich nastrój, napięcie, samoocenę itp. Dodatkowo, połowa badanych czytała zdania, które pogarszały nastrój (np. „Chcę iść spać i już się nie obudzić”) a połowa czytała zdania, które polepszały nastrój („Hurra, czuję się świetnie”).

Okazało się, że niezależnie od treści zdań, ludzie czuli się szczęśliwsi, bardziej energetyczni i kreatywni, kiedy czytali zdania w tempie szybkim niż wolnym. Efekt ten był tak samo silny jak oddziaływanie treści czytanych w różnym tempie zdań. Nawet czytanie treści dołujących w szybkim tempie poprawiało ludziom nastrój.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie Ashley Webb
Pronin, E. and Wegner, D.M. (2006), Manic Thinking: Independent Effects of Thought Speed and Thought Content on Mood. Psychological Science, 17(9), 807-813.
PEŁNY TEKST ARTYKUŁU
Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Redaktor naczelny badania.net. Doktor psychologii, adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Interesuje się ucieleśnieniem pojęć i poznawczą psychologią społeczną. Członek stowarzyszeń naukowych PSPS, EASP, SPSP & APS. Amator piłki nożnej i pokera.

  • Jeśli szybciej przetwarzamy informacje to potrzeba nam większej ilości neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina – one mogę powodować wzrost dobrego samopoczucia. Taka mała teoria :P

  • Pingback: Radosny galop myśli | badania.net()