W Halloween rodzi się mniej dzieci

Możemy się z tym zgadzać bądź nie, ale Halloween na stałe zagościło już jako element kultury popularnej prawie na całym świecie. Naukowcy zaobserwowali istotny wpływ wigilii Wszystkich Świętych na ilość urodzeń w Stanach Zjednoczonych. Wyniki porównano z Walentynkami i okazało się, że z jakiegoś powodu kobiety rzadziej rodzą w Halloween.

W opublikowanych w tym roku badaniach amerykańscy naukowcy wykorzystali dane o ilości urodzin z lat 1996 – 2006 w USA. Jako że Halloween i Walentynki to święta, które nie są wolne od pracy wykluczono wpływ dostępności dyżurujących lekarzy i położnych. Naukowcy zakładali, że ilość narodzin determinowana jest przez pozytywne lub negatywne skojarzenia jakie niesie za sobą dane święto.

W kulturze chińskiej bardzo dużą wagę przywiązuje się do kalendarza lunarnego, a porody planowane są tak, by omijać święta niepomyślne. Cesarskie cięcie lub farmakologiczne wywołanie ciąży częściej odbywa się w dni tak zwanych świąt pomyślnych. Statystyki te nie biorą jednak pod uwagę porodów naturalnych, na które kobiety nie mają wpływu – teoretycznie.

Wpływ Walentynek na ilość narodzin (Levy, Chung, Slade, 2011)

Becca Levy i dwóch jej współpracowników z Uniwersytetu Yale przeanalizowali ilości narodzin w Stanach Zjednoczonych na tydzień przed oraz tydzień po Halloween. Z założenia wiedźmy, szkielety, zombie i wampiry nie budzą pozytywnych skojarzeń. Tę samą analizę wykonano dla Walentynek wspieranych przez wszechobecne serca, cherubinki i atmosferę miłości.

Jak się okazuje ilość planowanych cięć cesarskich była wyższa w Walentynki o 12.1% od pozostałych dni w dwutygodniowym okresie około świątecznym. Sztucznych wywołań porodu wykonywano o 3.4% więcej, a co najbardziej zaskakujące wzrost zanotowano również w przypadku urodzeń naturalnych (3.6%).

Sytuacja w Hallooween jest całkowicie odwrotna, a spadek ilości urodzin dużo bardziej wyraźny niż walentynkowy wzrost. Sztuczne wywołanie porodu 31 października miało miejsce o 18.7% rzadziej niż w inne dni w 15-dniowym okresie około świątecznym. Cesarskich cięć wykonywano o 16.9% mniej, a ilość porodów naturalnych spadała o 5.3%.

Wpływ Halloween na ilość narodzin (Levy, Chung, Slade, 2011)

O ile dane dotyczące planowanych zabiegów cesarskiego cięcia oraz sztucznego wywołania porodu można zrozumieć ze względu na świadomy wybór daty, o tyle różnice w ilości naturalnych porodów stanowią pewne zaskoczenie.

Znaczący spadek w Halloween i wzrost w Walentynki popiera tezę, że poród naturalny nie jest w 100% niekontrolowany i wolny od uwarunkowań kulturowych. W tym wypadku pozytywne lub negatywne stereotypy dotyczące określonych dni w roku warunkują termin rozwiązania u części ciężarnych. Zbadanie tego zjawiska będzie z pewnością przedmiotem kolejnych badań.

Opisywane wyniki stanowią raczej demograficzną ciekawostkę niż przełomowe odkrycie. Stawiają jednak znak zapytania przy zakresie wpływu samej kobiety na termin wydania na świat swojego dziecka w naturalny sposób. Z drugiej strony dają też mocny argument przeciwnikom wdzierania się Halloween do kultur różnych krajów wspierając tym samym zwolenników Walentynek.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Levy BR, Chung PH, & Slade MD (2011). Influence of Valentine’s Day and Halloween on Birth Timing. Social science & medicine (1982), 73 (8), 1246-8 PMID: 21880409
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts