Z czego produkować nowe smartfony?

Dostępność nowych technologii sprawia, że coraz łatwiej zaspokoić potrzebę posiadania gadżetów elektronicznych typu smartfon. Z drugiej strony, apetyt na nowinki techniczne wciąż rośnie i coraz silniej napędza produkcję tych dóbr. Jak długo przy tak szalonym tempie wypuszczania z taśm produkcyjnych kolejnych smartfonów możliwe będzie ich produkowanie i dostarczanie konsumentom?

Branża elektroniczna nie istniałaby, gdyby nie metale ziem rzadkich (MZR) – komponenty na nich oparte znajdują się w sprzęcie komputerowym, smartfonach, aparatach fotograficznych itp. W przemyśle wojskowym pierwiastków ziem rzadkich używa się np. do produkcji radarów, laserów, systemów naprowadzania rakiet oraz konstrukcji silników odrzutowych. MZR znajdują też zastosowanie w branży medycznej, gdzie wykorzystywane są m.in. w laseroterapii, radioterapii, technikach diagnostycznych (rentgen, rezonans magnetyczny).

Od dwóch dekad potentatem wydobywczym MZR są Chiny, które eksploatują przeszło 95% ogólnoświatowej produkcji. Jednak potencjał wydobywczy Kraju Środka drastycznie spada, do eksploatacji nadaje się już tylko 1/3 zasobów.
Wysokie koszty wydobycia pierwiastków ziem rzadkich oraz kurczące się zasoby stawiają przed badaczami wyzwanie o nazwie „recycling”. Według szacunków globalna produkcja metali ziem rzadkich zamyka się w 133600 tonach rocznie. Prognozuje się, że do 2015 roku popyt na nie przekroczy możliwości eksploatacyjne o blisko 76500 ton. Tylko część z nich uda się uzupełnić naziemnymi zapasami.

O ile ponowne wykorzystanie popularnych surowców takich jak papier czy plastik opanowaliśmy w stopniu, w jakim staje się ono opłacalne, o tyle w przypadku MZR z odzyskiem wiążą się wysokie koszty. Główną tego przyczyną jest niedostatecznie rozwinięta technologia recyclingu tych materiałów. Ekologiczny wymiar problemu widać także, gdy uświadomimy sobie, że pierwiastki ziem rzadkich są niezastąpionym surowcem wykorzystywanym w czystych technologiach. Stosuje się go m.in. do wytwarzania silników w samochodach elektrycznych i hybrydowych, turbin wiatrowych, energooszczędnych świetlówek, solarów oraz wielu innych urządzeniach, bez których niemożliwe jest wcielanie w życie idei zrównoważonego rozwoju.

Szacuje się, że w 2015 roku sprzedaż smartfonów wzrośnie do około miliarda sztuk (ponad 200 mln w roku 2010). Warto zadać sobie więc pytanie, czy nakłady najnowszych technologii mogą się… wyczerpać?

Więcej informacji:

Infografikę poruszającą temat wykorzystania metali ziem rzadkich przygotował vouchercloud, serwis oferujący kupony rabatowe takich marek, jak Answear.com, Empik, Orange, Smyk. Oryginalną infografikę można obejrzeć na tej stronie.
Zdjęcie (C) Steven Brandist

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Wreszcie coś konkretnego!
    Obecnie wszystko rozbija się o koszty – czytałem że prawdopodobnie taniej będzie pozyskiwać metale ziem rzadkich z … kosmosu, niż przy użyciu dostępnych technologii odzyskiwać je ze sprzętu elektronicznego.
    Obmyślaliśmy kiedyś recykling oparty na mieleniu i flotacji bądź wirowaniu, ale chyba lepsze efekty mogło by dać przetapianie i odzyskiwanie ze specyficznych dla danego metalu związków, lecz to znów ogromny nakład energetyczny.

Comments are closed.

Related Posts