Casanova mógł mieć dużo testosteronu

Testosteron ma istotny wpływ na życie seksualne i uczuciowe. Holenderscy naukowcy postanowili zbadać, czy poziom testosteronu ma związek z liczbą partnerów seksualnych przeciwnej płci.

Co w tej chwili wiemy o testosteronie i jego związku z życiem seksualnym i uczuciowym?

1. Poziom testosteronu rośnie podczas oglądania filmów porno, po penetracji podczas stosunku seksualnego oraz podczas zwykłej, towarzyskiej rozmowy z nieznaną kobietą.

2. Mężczyźni, w tak zwanych „wolnych związkach”, mają więcej testosteronu niż ich koledzy w stałych związkach, na normalnych zasadach.

3. Żonaci mężczyźni mają niższy poziom testosteronu niż single.

4. Świeżo upieczonym ojcom spada poziom testosteronu.

5. Mężczyźni wrażliwi na płacz dziecka czujący większą potrzebę uspokojenia niemowlaka mają niższy poziom testosteronu niż ci, których ten dźwięk tylko irytuje.

6. Mężczyźni, którzy mają dwie żony, mają również poziom testosteronu wyższy niż panowie żyjący w związku monogamicznym.

7. Mężczyźni przed pięćdziesiątką, którzy poślubili więcej niż jedną kobietę maja poziom testosteronu wyższy o poranku od panów, którym poszczęściło się tylko z jedną żoną. Dla kontrastu po pięćdziesiątce relacja jest odwrotna.

Do wiedzy o testosteronie i jego związku z zachowaniami seksualnymi mężczyzn swoją cegiełkę postanowili dołożyć holenderscy naukowcy. Wykorzystując dane z wywiadów lekarskich, zespół postanowił sprawdzić jaki jest związek między poziomem testosteronu u osób starszych a ich przeszłością seksualną i małżeńską.

Po przeanalizowaniu danych 749 mężczyzn i 766 kobiet w wieku 57 – 85 lat, naukowcy odkryli, że poziom testosteronu w ślinie badanych mężczyzn był pozytywnie skorelowany z ilością partnerek seksualnych w ciągu całego ich życia. Oznacza to, że najwyższy poziom tego hormonu zanotowano u panów z najbujniejszym życiem erotycznym. Dodatkowo mężczyźni, którzy byli żonaci tylko raz mieli niższy poziom testosteronu niż ci, którzy ożenili się ponownie.

Zależności tych, na poziomie statystycznie istotnym, nie zaobserwowano wśród grupy badanych kobiet. Co więcej posiadając dane z wywiadów lekarskich na temat: edukacji, pochodzenia, wieku, zażywanych leków czy nawet wskaźnika BMI, naukowcy mogli wyeliminować te czynniki jako potencjalnie mające wpływ na uzyskane wyniki.

Poziom testosteronu u mężczyzn spada z wiekiem. Dlatego zbadanie panów w podeszłym wieku jest jednym z najbardziej wartościowych dowodów, na bezpośredni związek poziomu tego hormonu z ilością partnerek seksualnych. W przypadku badań na studentach ich młody wiek, a co za tym idzie niewielkie doświadczenie łóżkowe, mogą stanowić istotne ograniczenia. Średnia wieku mężczyzn w badaniu wahała się okolicach 70-ki, co oznacza, że duża część z nich była już raczej na skraju swojego życia seksualnego. W ten sposób naukowcy mogli uzyskać pełny obraz łóżkowej przeszłości.

W swoich pamiętnikach Casanova zapisał wspomnienia związane z intymnymi stosunkami ze 122 kobietami. Szkoda, że nie możemy dziś sprawdzić poziomu jego testosteronu, ale idąc tropem badań holenderskich naukowców, w jego żyłach musiały wręcz buzować hormony.

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Pollet TV, van der Meij L, Cobey KD, & Buunk AP (2011). Testosterone levels and their associations with lifetime number of opposite sex partners and remarriage in a large sample of American elderly men and women. Hormones and behavior, 60 (1), 72-7 PMID: 21420411
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment

Comments are closed.

Related Posts