Czy warto “przesiąść się” na pracę na stojąco?

Siedzący tryb pracy nie sprzyja naszemu zdrowiu. Nasze stawy i kręgosłup nie są przystosowane do długich godzin spędzanych w zgarbieniu przed ekranem komputera. Radą jaką słyszą pracownicy biurowi zgłaszający symptomy bólowe jest wypróbowanie pracy na stojąco. Czy rzeczywiście komfort pracy jaki płynie z takiej zmiany pozycji uzasadnia zakup specjalnego biurka przystosowanego do obu trybów pracy? W ramach badań ergonomicznych tej metody pracy dwudziestka dorosłych ochotników wypróbowała w australijskim laboratorium biurka do pracy stojącej przez dwie godziny. Następnie czterokrotnie zmierzono ich funkcjonowanie poznawcze, dyskomfort, zmęczenie mięśni, zakres ruchów oraz opuchliznę ich stawów.

Praca na stojąco wydaje się być idealnym zamiennikiem dla siedzenia za biurkiem. Nie ma jednak wystarczających danych ergonomicznych aby sprawdzić jaki efekt na nasze funkcjonowanie będzie miało przedłużające się stanie przed komputerem. By sprawdzić tę metodę pracy, ochotników poproszono, aby przez dwie godziny rozwiązywali zadania przed 15 calowym ekranem komputera (wymagające czytania na ekranie, używania myszki oraz klawiatury) używając biurka do pracy stojącej, które dopasowano w taki sposób, aby znajdowało się dokładnie 5 cm pod łokciem stojącego ochotnika.

Badani zostali poinstruowani aby założyli buty na płaskiej podeszwie i stali w zwyczajny dla siebie sposób, nie opierając ciężaru całego ciała na biurku a jedynie umieścili na nim przedramiona. Pomiary wszystkich zmiennych zależnych średnio trwały około 7 minut i powtarzano je czterokrotnie z ostatnim zakończonym dokładnie w 120 minucie badania.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, praca na stojąco może być źródłem zagrożenia dla naszego zdrowia – po dwóch godzinach korzystania z tego rozwiązania większość ochotników raportowała zwiększony ból (we wszystkich monitorowanych częściach ciała poza górnymi kończynami). Zanotowano również skorelowane z bólem, obniżenie czasu reakcji prostej oraz pogorszenie deklarowanego stanu umysłu. Z drugiej strony w miarę przedłużającej się pracy na stojąco liczba rozwiązań problemów twórczych istotnie się zwiększyła.

Autorzy badania alarmują, że przedłużająca się praca na stojąco powinna być dawkowana w sposób rozważny – z uwagi na raportowany zwiększający się dyskomfort w dolnej części kręgosłupa oraz ból i opuchliznę nóg, autorzy nie zalecają tej metody pracy jako stałego zamiennika dla siedzącego trybu pracy.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com

Baker, R., Coenen, P., Howie, E., Lee, J., Williamson, A., & Straker, L. (2018). A detailed description of the short-term musculoskeletal and cognitive effects of prolonged standing for office computer work. Ergonomics, 1–14. https://doi.org/10.1080/00140139.2017.1420825

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts