Dlaczego używamy Instagrama?

Instagram to najszybciej rozwijający się serwis społecznościowy na świecie. Pod względem szybkości zdobywania nowych użytkowników przerósł nawet Facebook’a. Szacuje się, że w 2017 roku serwis miał blisko 600 milionów użytkowników, a w 2018 ma to być już 700 milionów. Pomimo wciąż rosnącej popularności, nie jest on częstym przedmiotem badań ostatnich lat. Mało wiemy na temat czynników psychologicznych, które decydują o tak szybkim wzroście popularności serwisu. Co nam daje korzystanie z tej aplikacji? Jaką potrzebę zaspakaja w nas Instagram?

Na łamach czasopisma Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking ukazał się artykuł koreańskich badaczy, którzy postanowili zbadać w jakim celu używamy Instagrama. Badanie przeprowadzili za pomocą kwestionariusza na 212 osobach w wieku od 20 do 39 lat aktywnie korzystających z Instagrama przez ostatnie 10 miesięcy. Kwestionariusz składał się z 5 motywów odnoszących się do potrzeb nawiązywania społecznych interakcji, archiwizowania, ekspresji Ja, ucieczki w świat marzeń oraz podglądania innych.

Z przeprowadzonego badania wynika, że średnio użytkownicy logowali się w aplikacji aż 4,71 razy każdego dnia i spędzali na tej czynności nieco ponad 13 minut dziennie. Jak się okazało, jedynymi znaczącymi czynnikami motywującymi do używania Instagrama wg. deklaracji badanych są archiwizowanie oraz podglądanie innych. Wzór wyników nie zmienił się po uwzględnieniu różnic w zakresie płci i wieku badanych. Znaczy to, że głównym celem korzystania z tej aplikacji jest chęć kolekcjonowania wspomnień z życia oraz potrzeba oglądania zdjęć innych osób. Na podstawie wyników badania możemy sądzić, że przeglądanie kont innych ludzi zaspokaja w nas potrzebę obserwowania tego, co dzieje się w ich życiu, i to nie tylko u naszych znajomych. Mamy bowiem również możliwość śledzenia codziennych wydarzeń z życia gwiazd, celebrytów, polityków czy popularnych bloggerów z całego świata.

Wyniki badania nie do końca pokrywają się z ideą twórców Instagrama – ich zdaniem głównym celem użytkowników są interakcje społeczne. Aplikacja ma na celu angażować ludzi w budowanie relacji. Niemniej jednak każdy z użytkowników tego portalu używa go w nieco innym celu. Co więcej, autorzy badania zauważają, że temat ten wymaga przeprowadzenia dalszych badań.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Lee, E., Lee, J.-A., Moon, J. H., & Sung, Y. (2015). Pictures Speak Louder than Words: Motivations for Using Instagram. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking, 18(9), 552–556. doi:10.1089/cyber.2015.0157

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Zarost pożądany

Naukowcy znaleźli powód, dla którego mężczyźni powinni unikać maszynek do golenia. Nick Neave i Kerry Shields z Northumbria…