Film Dove chroni nastolatki przed szkodliwymi porównaniami z modelkami

Film Dove Evolution obejrzało dzięki YouTube ponad 11 milionów użytkowników. Był to chyba pierwszy i jedyny moment w nowoczesnej historii, kiedy firma kosmetyczna ukazała prawdziwe oblicze promowanego przez siebie piękna. Niestety oprócz  medialnego szumu, niewiele zmieniło się w przemyśle kosmetycznym, a firma Dove myślała o wycofaniu się z kampanii. Film wraca do łask dzięki Emmie Halliwell i jej kolegom. Badacze postanowili sprawdzić czy wideo obnażające prawdę o reklamowym pięknie, może chronić nastolatki przed groźnymi dla samooceny porównaniami z chudymi modelkami.

Zanim o badaniu warto przypomnieć sobie niesamowity film firmy Dove:

W sumie do badania zaproszono 127 dziewczynek w wieku od 10 do 13 lat. Cześć z nich przed oglądaniem zdjęć szczupłych modelek lub krajobrazów, miała możliwość obejrzenia jednominutowego filmu firmy Dove. Pozostała cześć –  grupa kontrolna – od razu przyglądała się zdjeciom modelek.

Okazało się, że dziewczynki, które oglądały zdjęcia sczupłych modelek w porównaniu do grupy przyglądającej się krajobrazom, czuły się mniej usatysfakcjonowane wyglądem swojego ciała, co w konsekwencji obniżało ich samoocenę. Jednak tym, co może wydawać się zaskakujące jest fakt, że obejrzenie filmu Dove całkowicie niwelowało ten efekt. Poziom satysfakcji z ciała oraz pewność siebie dziewczynek była taka sama, jak grupy oglądającej film, a później przyglądające się krajobrazom.

Produkcja firmy Dove dla wielu mogła wydać się szokująca, jednak producenci odważyli się ukazać brutalną prawdę o świecie show biznesu i chwała im za to. Dzięki psychologom wiemy, że ten powszechnie dostępny film można wykorzystywać w celach prewencyjnych, chroniąc nastolatki przed dokonywaniem groźnych dla ich samooceny porównań.

Autorzy podkreślają, że sprawdzano wyłącznie krótkotrwałe efekty oddziaływania filmu. Niemmniej jest to kolejny dowód na to, że interwencje z pomocą mediów, mogą być skutecznym orężem w walce z wypaczonym sposobem spostrzegania piękna. Tym samym pozwoliłoby to uchronić wiele młodych dziewczyn przed drastycznymi dietami i dążeniami do osiągniecia modelu piękna, który istnieje wyłącznie na monitorze komputera.

Więcej informacji:
Halliwell E, Easun A, & Harcourt D (2010). Body dissatisfaction: Can a short media literacy message reduce negative media exposure effects amongst adolescent girls? British journal of health psychology PMID: 20687976
oraz
BPS Research Digest blog
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
2 comments
  1. To jak z nikotyną, alkoholem i niezdrowym jedzeniem. Wiesz, że są złe, a jednak ich używasz.

  2. Efekt odziaływania na kobiety jest porażający. niestety krótkotrwały. kiedyś wzielam do reki w Empiku książkę dotyczącą samooakceptacji. Przeczytałam kilka pierwszych stron, na tyle pozwalał mi czas. Czy wiesz, że jedną z najczestszych operacji plastycznych u Brazylijek jest wybielanie ciała? (o ironio, u nas większość dziewczyn marzy o opalonej, złotej skórze!). Była równbież wypowiedz kobiety, grafika komputerowego, która zajmowała się obróbką zdjęć dla bardzo znanego czasopisma. Mówiła, że wie jak batrdzo zdjęcia sa obrabniane, prste sztuczki typu rozjasnienie tła za modelką/aktorką pogłębia jej oczy. i mimo, że wie jak to wyglada wciaż łapie sie na tym, iż biorąc do reki gazety ze zdjeciami znanych kobiet rodzi sie poczucie winy, ze ona tak nie wyglada, samoocena gwałtownie spada .etc etc.A

Comments are closed.

Related Posts