Jak Polacy piją alkohol?

Picie alkoholu w Polsce traktowane jest jako element wieloletniej tradycji, która na stałe zagościła w naszej kulturze. Centrum Badań Opinii Społecznej postanowiło sprawdzić na reprezentatywnej próbie 899 Polaków, jak wyglądają postawy wobec picia alkoholu oraz kultura jego spożywania.

Nie ma co się oszukiwać: Polacy lubili i nadal lubią spożywać alkohol. 76% Polaków nie stroni od alkoholu, w tym 65% przyznaje się, że pije czasami, natomiast często 11%. Abstynencje deklaruje 22% badanych. W przeważające części alkholo piją mężczyźni (84%), gdy wśród abstynentów 30% stanowią kobiety. Najwięcej pijących jest wśród osób młodych (89%), a najmniej pośród osób powyżej 65 roku życia (49%).

Pewnym zaskoczeniem może być informacja o tym, co najczęściej pijemy. Okazuję się, że jest to piwo – 52%, w drugiej kolejności wino – 21%, a dopiero na trzecim miejscu znalazła się wódka – 17%. Jak łatwo się domyślić piwo piją najczęściej mężczyźni (70% panów vs 30% kobiet), gdy wino zdecydowanie preferują kobiety (38% kobiet vs 6% mężczyzn).

Najczęściej pijemy alkohol w mieszkaniu (75%), potem w pubie lub barze (12%), a 8% badanych zdarza się spożywać go na świeżym powietrzu. Miejsce picia trunków najmocniej zależy od wieku badanych. Im młodsi respondenci, tym częściej spożywają alkohol poza domem.

Jak już pijemy to zdecydowanie wtedy kiedy mamy wolny czas, czyli w weekendy (73%). Nie oznacz to, że nie lubimy sobie wypić dodatkowo w ciągu tygodnia (25%). Tylko nieliczni piją wyłącznie w dni powszednie. Powszechnie pijemy w w czasie świętowania urodzin, imienin, na spotkaniach towarzyskich ze znajomymi, a także na spotkaniach z rodziną (91%-93%). 62% Polaków pije w trakcie obchodzenia świąt oraz uroczystości religijnych. 46% osób przyznaję, że pije aby uczcić osiągnięcia związane z pracą lub nauką, a taki sam procent deklaruje, że pije bez specjalnej okazji.

Ile więc wydajemy miesięcznie na alkoholowe przyjemności? Niedużo ponieważ niespełna 50 zł (Średnia=49,95; odchylenie standardowe=58,36, mediana=30). Co ciekawe 12% Polaków nie wydaje nawet jednej złotówki na spożywany alkohol. Drugim zaskoczeniem może być fakt, że na alkohol więcej pieniędzy wydają osoby posiadające złą sytuacje materialną niż ci którzy oceniają ją jako bardzo dobrą (60,19 zł vs 53,67 zł).

Więcej informacji:
CBOS, sierpień 2010, Postawy wobec alkoholu
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
One comment
  1. Pewnie, że wszystko zależy od tego, jakie klimaty komu odpowiadają – mnie zdecydowanie najbardziej podchodzą delikatne alkohole – szczególnie Gutt Pure Vodka, lubię również pieprzówkę, ale ogólnie wolę napić się nawet mniej, a od razu postawić na coś porządnego i to moim zdaniem odpowiedni kierunek.

Comments are closed.

Related Posts