Neurologia uzależnień

Badania przeprowadzane na szczurach dowodzą, że palacze rozpoczynający nałóg w czasie dojrzewania mogą być silniej uzależnieni od osób, które rozpoczęły palić w dorosłym życiu.

Pomimo tego, że sprzedaż tytoniu osobom poniżej 18 roku życia jest w większości krajów zakazana, większość palaczy rozpoczyna swój nałóg w czasie dorastania. Coraz więcej badań dowodzi, że im wcześniej zaczyna się palić, tym większa jest szansa na podtrzymanie nałogu do końca życia. Zdaniem naukowców z Akademii Medycznej w Duke, kontakt z nikotyną w czasie dojrzewania może powodować niewłaściwy rozwój niektórych partii układu nerwowego. – Nasze wyniki dowodzą, że wczesne doświadczenia z nikotyną mogą na długo „wdrukować” jej smak w naszą pamięć – mówi kierujący badaniami, doktor Edward Levin.

Naukowcy dawali możliwość przyjmowania nikotyny szczurom w wieku dojrzewania (w okolicach czterdziestego dnia życia) i pełnej dojrzałości (około siedemdziesiątego dnia życia). System dźwigni pozwalał aplikować szczurom samodzielnie dożylny zastrzyk złożony z czystej nikotyny. Jak się okazało, dorastające gryzonie aplikowały sobie dwukrotnie więcej narkotyku (po przeliczeniu na kg masy ciała) i zwiększały dawki dwukrotnie do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości.

Pierwszego papierosa wypaliłam/em...

  • Przed 16 r.ż. (41%, 34 Votes)
  • Nie palę! (30%, 25 Votes)
  • Przed 18 r.ż. (17%, 14 Votes)
  • Po 18 r.ż. (12%, 10 Votes)

Total Voters: 82

Loading ... Loading ...
– W czasie dorastania dostrajane są ośrodki w mózgu odpowiadające za tzw. centrum nagrody – tłumaczy Levin. Jeśli w czasie dorastania skojarzymy przyjmowanie szkodliwych substancji z nagrodą, rezultatem będzie najprawdopodobniej dużo silniejszy nałóg w dorosłym życiu. Poprzednie eksperymenty na szczurach wykazały, że dojrzewające gryzonie uczą się nowych rzeczy łatwiej niż osobniki dorosłe. Palenie jest prawdopodobnie również jedną z nich i zdaniem badaczy należy stosować różne strategie rzucania nałogu w zależności od czasu jego rozpoczęcia.

Więcej informacji:
(C) zdjęcie unsplash.com
Rezvani, A. H., Levin, E. D. (2004). Adolescent and adult rats respond differently to nicotine and alcohol. International Journal of Developmental Neuroscience, 22, 349-354.
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
3 comments
    1. Mnie osobiście ten mały przeraża. A jeszcze bardziej rodzice, którzy do tego dopuścili.

Comments are closed.

Related Posts