Oglądaj zdjęcia zwierzaków

white brown and black cat on brown dried leaves

Doktor Jessica Gall Myrick z Indiana University Media School dowiodła, że oglądanie zdjęć małych, słodkich piesków i kotków podnosi energię i pomaga radzić sobie z niepokojem, a nawet pomaga się skupić.

7000 tysięcy respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, zadeklarowało, że po obejrzeniu tego rodzaju zdjęć odczuwają mniej niepokoju, rozdrażnienia czy smutku. Nawet jeśli oglądają filmy ze zwierzakami na YouTube w pracy, emocjonalne doładowanie pozwala im z większą skutecznością skupić się potem na obowiązkach. “Przyjemność, którą odczuwali ludzie, oglądając zdjęcia, przewyższyła znacznie poczucie winy związane z odkładaniem różnych zadań na później” – pisze Myrick na łamach „Computers in Human Behaviour”. Badaczka dodaje, że oglądanie zdjęć kotów i psów jest jedną z najczęstszych internetowych aktywności. Być może tego rodzaju internetowa terapia to rozwiązanie dla osób, które nie mogą mieć zwierzaka?

Więcej informacji:
Myrick, J. G. (2015). Emotion regulation, procrastination, and watching cat videos online: Who watches Internet cats, why, and to what effect? Computers in Human Behaviour, 5, 168–176. doi:10.1016/j.chb.2015.06.001
(C) zdjęcie unsplash.com
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
4 comments
  1. Artykuł jest bardzo ciekawy, napisany poprawną polszczyzną, jednak odbiorca po przeczytaniu go może czuć niedosyt. Autorka krótko streściła badania doktor Gall Myrick, pomijając ważne informacje dla czytelnika.
    Tekst ukazuje nowy sposób na ukojenie nerwów czy podniesienie energii poprzez oglądanie zdjęć i filmików kotów w internecie, by czuć się lepiej. Co ciekawe stało się to na tyle popularne, że filmy z tematyką kotów umieszczane na YouTube.com mają łącznie aż 26 miliardów wyświetleń, a na Facebook.com znany i lubiany Grumpy-cat zarabia więcej pieniędzy niż niejeden znany celebryta!
    Autorka w powierzchowny sposób przyjrzała się ankiecie prowadzonej przez Qualtries, zupełnie pomijając sposób w jaki przebiegało całe badanie.
    Otóż, ankietowanym zadawano różne pytania dotyczące kotów (np. Jak często odwiedzają schroniska), po czym odpowiadali na nie według skali 1-5 lub 1-7 w zależności od zadanego pytania (gdzie 1 znaczy wcale, a 7 codziennie). Następnie utworzono statystyki, z których można było odczytać średnie wyniki ocen badanych. Zaskakujący jest fakt, że na pytanie “Jak często oglądasz filmiki z udziałem kotów?” najwięcej osób odpowiedziało, że 2-3 razy w tygodniu lub nawet 1 dziennie. Warto zwrócić również uwagę na to, że ludzie sami przyznawali się do utraty samokontroli. Koty w ekranach monitorów bardzo ich pochłaniały, przez co trudniej im było wrócić do pracy.
    Wyniki badania wykazały, że ludzie chcą spędzać czas z tymi zwierzętami, bo poprawiają im samopoczucie, pomagają w skupieniu uwagi, a nawet sprawiają, że ludzie z zaburzeniami psychicznymi lub fizycznymi czują się lepiej. Oglądanie daje ludziom szczęście, a nawet szanse na pozyskiwanie nowych znajomości. Dodatkowo ludzie samotni czy starsi łagodniej odczuwają brak drugiej osoby właśnie dzięki kotom!
    Autorka słusznie podsumowała całe badanie mówiąc, że ludzie czerpią ogromną przyjemność z oglądania filmików z kotami w internecie oraz sugeruje, że może być to alternatywa dla tych, którzy na co dzień nie mogą mieć lub nie chcą w domu własnych zwierząt.

  2. Wyjątkowo się zgadzam…
    “Być może tego rodzaju internetowa terapia to rozwiązanie dla osób, które nie mogą mieć zwierzaka?”
    raczej tak – nieszczęśnicy i frustraci poszukują wirtualnego zaspokojenia swoich potrzeb.

    1. Owszem, na przykład poprzez bezsensowne czepianie się.

Comments are closed.

Related Posts