Planowane opóźnienia

Gmach słynnej Opery w Sydney miał powstać w 6 lat za 7 milionów dolarów. Budowę wartą 105 milionów dolarów zakończono po… 16 latach. Standardem w branży budowlanej jest podwojenie zakładanego budżetu i czasu potrzebnego na jego realizację. Psycholodzy na łamach Journal of Experimental Social Psychology zastanawiają się w jaki sposób unikać opóźnień w planowanych działaniach.

Każdemu zdarza się spóźnić z wykonaniem jakiegoś zadania. Zbyt długie śniadanie sprawia, że ucieka nam autobus. Wynegocjowany termin realizacji projektu staje się niewykonalny im dłużej się nim zajmujemy. Doktorzy Justin Kruger i Matt Evans z Uniwersytetu w Illinois sugerują, że nie dotrzymujemy terminów bo nie potrafimy właściwie zaplanować wykonania danej czynności. “Zazwyczaj zakładamy, że planowane zadanie zajmie nam dużo mniej czasu i wysiłku niż ma to miejsce w rzeczywistości” – mówią badacze – “Przypuszczamy, że dzieje się tak dlatego, ponieważ ludzie nie potrafią spontanicznie rozkładać planowanych zadań na poszczególne etapy” – kontynuują psycholodzy.

Podział na mniejsze czynności wydłuża planowany czas, co sprawia, że nasze założenia stają się bardziej realne i mamy mniejszą szansę przekroczenia terminu. Zdaniem naukowców, tylko szczegółowy plan wykonania kolejnych czynności, prowadzących do realizacji całego zadania obniża ryzyko opóźnienia. “Szczególnie w przypadku zadań skomplikowanych, takich jak przygotowanie kolacji dla znajomych czy budowa Opery” – przekonuje doktor Kruger.

“W jednym z czterech eksperymentów pytaliśmy 102 studentów jak długo zajmie im przygotowanie świątecznych zakupów. Wylosowaliśmy 51 spośród nich i na krótko przed ocenę czasu potrzebnego na zrobienie zakupów, poprosiliśmy ich o sporządzenie listy osób i prezentów.” – tłumaczy badacz.

Tak jak przewidywali naukowcy, badani, którzy stworzyli listę zakupów pod choinkę przewidywali, że zajmą im 40 procent dni i 96 procent godzin dłużej i będą ich kosztować średnio 20 dolarów więcej. Badani, którzy rozbili czynność kupowania prezentów na pojedyncze elementy, przewidywali również, że skończą na średnio 4 dni przed świętami, podczas gdy badani nie poinstruowani do zbudowania listy, przewidywali że skończą już na średnio 6 dni przed gwiazdką.

Podział na mniejsze czynności wydłuża planowany czas, co sprawia, że nasze założenia stają się bardziej realne i mamy mniejszą szansę przekroczenia terminu. Prawidłowość tę badacze udowodnili również, prosząc badanych o ocenę czasu potrzebnego do przygotowanie się do randki, posiłku i sformatowania dokumentu. Naukowcy przestrzegają: jeśli nie chcesz się spóźnić, podziel zadanie na mniejsze części i wyliczaj czas poświęcony na realizację mniejszych części.
Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Andy Beales

Kruger, J., Evans, M. (2004). If you don’t want to be late, enumerate: Unpacking reduces the planning fallacy. Journal of Experimental Social Psychology. 40., 586-598. doi: 10.1016/j.jesp.2003.11.001.

Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj dalej

Poczytaj mi tato

Badania przeprowadzone przez doktor Elisabeth Duursmę i opublikowane na łamach Fathering pokazały jakie znaczenie ma czytanie dzieciom przez…