Krok pierwszy: Zachowaj spokój

System ostrzegania powodziowego w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Podobnie ze stanem linii przesyłowych wysokiego napięcia, a brak prądu i powódź to nie jedyne nieszczęścia jakie mogą Ci się przytrafić. Co byś zrobił(a) gdyby region, w którym mieszkasz dotknęła niespodziewana klęska (niekoniecznie żywiołowa), a Twoje domostwo zostało odcięte od prądu, gazu, telefonu, bieżącej wody, nie wspominając już nawet o Internecie? W takich sytuacjach, przysłowiowe „zachowaj spokój” nie wystarczy, do tego trzeba mieć plan.

Po pierwsze, musisz wiedzieć gdzie w danym momencie mogą znajdować się Twoi bliscy. Zebranie rodziny razem po kataklizmach zajmuje nawet kilka tygodni głównie dlatego, że w gospodarstwach domowych nie rozmawia się o tym, co robić w sytuacjach kryzysowych. Już od najmłodszych lat dzieci powinny być uświadamiane co robić by przetrwać kataklizm.

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym mieszka więcej osób niż Ty powinniście usiąść razem i omówić kilka niezwykle istotnych kwestii. W pierwszej kolejności ustalcie miejsce, w którym będziecie mogli się spotkać, w przypadku gdy w sytuacji kryzysowej będziecie znajdować się poza domem. Każdy z Was musi znać ten adres. W przypadku nieszczęść wewnątrz domowych (np. pożar) najlepiej aby punkt zborny znajdował się przed domem.

TELEFONY ALARMOWE
Z telefonu stacjonarnego:
999: Pogotowie
998: Straż Pożarna
997: Policja
981: Pomoc drogowa
986: Straż miejska
Z budek telefonicznych nie pobiera się opłat za te połączenia. Jeśli dzwonisz z komórki musisz wybrać jeszcze numer kierunkowy miasta z którym chcesz się połączyć(np. 58 997 połączy Cię z posterunkiem w Gdańsku). Z telefonów komórkowych można dzwonić też pod ogólny numer 112. Jednak w wielu regionach nie działa poprawnie, dlatego w bardzo poważnych sytuacjach lepiej użyć tradycyjnych numerów (np. 998 z kierunkowym na początku – z komórki).

Wytypujcie członka rodziny lub bliskiego przyjaciela z innego miasta jako osobę pierwszego kontaktu. Kiedy Twój region dotknie np. klęska żywiołowa, a Twoi bliscy będą wtedy w pracy lub w szkole, będziecie mogli zadzwonić do tej osoby z informacją gdzie jesteście i zapytać czy wszystko w porządku. Kiedy region ogarnia chaos łatwiej dodzwonić się na dalsze odległości niż lokalnie. Każdy chyba wie jak wyglądają próby połączeń komórkowych w Sylwestra o 24:00 – w razie nagłego niebezpieczeństwa na dużą skalę z lokalnymi liniami telefonicznymi stanie się dokładnie to samo.

Jeśli macie w domu zwierzęta warto zastanowić się co z nimi zrobić w razie potrzeby. Należy unikać sytuacji, w których bohaterski ojciec wbiega do płonącego domu by ratować ukochanego szczeniaka swojej córki. O takich rzeczach należy myśleć wcześniej.

W każdym domu powinna znajdować się lista telefonów awaryjnych, którą łatwo znaleźć. Już najmłodsze dzieci muszą wiedzieć co zrobić kiedy w domu stanie się coś złego. Czasami w mediach słyszy się, że kilkuletnie dziecko uratowało swoich rodziców bądź rodzeństwo – bez wcześniejszych instrukcji rodziców takie sytuacje prawdopodobnie kończyłyby się tragicznie. Jeśli masz dziecko, najlepiej wyjaśnij mu to od razu po zakończeniu czytania tego artykułu.

Każdy członek rodziny powinien wiedzieć gdzie znajdują się wyłączniki prądu, gazu oraz wody. Nie można dopuścić do sytuacji, w której blok wyleci w powietrze, ponieważ ktoś z domowników nie wiedział gdzie zakręca się gaz oraz, że należy to zrobić gdy w pokoju wybucha pożar. Tragicznie może się również skończyć niewyłącznie prądu podczas powodzi.

Warto orientować się jakiego typu niebezpieczeństwa mogą dotknąć Twoje domostwo. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak zapobiec tragedii. Dobrze na przykład zaplanować gdzie możesz ukryć się w swoim domu przed różnymi niebezpieczeństwami oraz jak z niego uciec.

Masz w domu radio na baterie? To niepozorne urządzenie może uratować Ci życie. W przypadku kompletnego paraliżu energetycznego w Twojej okolicy, takie radio będzie jedynym źródłem informacji, o tym co się dzieje.

Co robić w sytuacji kryzysowej?
1. Sprawdź czy wszyscy są cali. Opatrz rannych z pomocą apteczki, która powinna znajdować się w każdym domu. Jeśli ktoś doznał ciężkich urazów zaalarmuj odpowiednie służby jak najszybciej.
2. Słuchaj radia. Jeśli pojawi się informacja o ewakuacji – nie zwlekaj. Ubierz się stosowanie do warunków atmosferycznych pamiętając o wygodnym obuwiu.
3. Sprawdź szkody powstałe w domu i czy nic Wam nie zagraża. Używaj latarki zamiast zapałek i oświetlenia elektrycznego, jeśli istniej chociażby cień możliwości, że coś się zepsuło.
4. Sprawdź czy nic się nie pali, nie cieknie, czy gaz się nie ulatnia, czy nie ma zwarcia itd.
5. Jeśli poczujesz gaz szybko zakręć główny zawór, otwórz okna i zabierz domowników na zewnątrz.
6. Jeśli rozlały się środki czystości, wybielacz, benzyna, alkohol czy leki – posprzątaj. Niektóre z substancji, które mamy w domu są łatwopalne lub mogą zaszkodzić Twoim dzieciom lub zwierzętom.
7. Zadzwoń do osoby, którą wspólnie wybraliście wspólnie jako kontakt awaryjny. Potem nie używaj telefonu jeśli naprawdę nie musisz. Może się przydać później.
8. Sprawdź co z sąsiadami. Szczególnie osoby starsze i chore mogą potrzebować Twojej pomocy.
9. Jeśli musisz się ewakuować zostaw informację o tym kiedy i gdzie się udajesz. Reszta Twojej rodziny będzie Cię szukać. Zrób to tylko jeśli masz na to czas.

Kiedy sytuacja jest na tyle dramatyczna, że Ty i Twoja rodzina zostaliście uwięzienie we własnym domu, musicie mieć zapasy jedzenia i wody. W każdym domu powinno być miejsce, gdzie przechowujecie produkty o długiej dacie ważności. Przechowywanie zapasów wody mineralnej też jest przydatne. Więcej na temat tego co powinno być w domu gotowym na wszystko znajdziesz tutaj: Your Family Disaster Supplies Kit

Dla niektórych powyższe informacje mogą wydawać się zbędne, śmieszne lub banalne. Jednak pamiętaj, że w sytuacjach kryzysowych możesz liczyć tylko na siebie. Warto zatem zastanowić się, czy na pewno jesteś na to przegotowany/a.

Więcej informacji:
Alaimo, B. (2006). Disaster planning: Do you know where your family is? Journal of Chemical Health and Safety, 14 (1), 34 doi:10.1016/j.jchas.2006.11.015
Your Family Disaster Plan
Your Family Disaster Supplies Kit
Print Friendly, PDF & Email
Total
0
Shares
Related Posts