Zdrowie

Wyobraź sobie zdrowie

Wiele jest sposobów na poprawę zdrowia lub wspomaganie powrotu do formy. Badania wskazują, że moderowane wyobrażenia (guided imagery) mogą przyspieszać gojenie ran po operacji.

Podczas sesji moderowanych wyobrażeń pacjent myśli co się stanie z jego ciałem i jak ciało powinno reagować na działania chirurgów. Henry Bennet z zespołem przeprowadzili jedno z pierwszych badań nad tym fenomenem.

Trzy grupy pacjentów przed czekająca ich operację kręgosłupa otrzymały trzy różne instrukcje. Pacjenci w grupie kontrolnej otrzymywali szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów operacji. Pacjenci w grupie drugiej ponadto dowiadywali się jak wybudzą się z narkozy, zaś pacjenci z grupy trzeciej otrzymywali te same informacje co poprzednie grupy ale dodatkowo dowiadywali się, że istotnym elementem operacji jest tamowanie krwawienia. Pacjenci ci wyobrażali sobie, że “krew odchodzi z miejsca operacji” i “powraca do niego po operacji”.

Jak się okazało, pacjenci wyobrażający sobie przesuwanie krwi, stracili około połowę mniej krwi w porównaniu do pacjentów, którzy nie podejmowali takiej wizualizacji. Siła wizualizacji polega na tym, że człowiek wyobrażając sobie jakiś stan, pobudza mózg w taki sam sposób jak podczas wykonywania wizualizowanej czynności w rzeczywistości.

Więcej informacji:
(C) Zdjęcie unsplash.com by Cathy Pham

Bennett, H. L., Benson, D. R., Kuiken, D. A. (1986). Preoperative Instructions for Decreased Bleeding During Spine Surgery. Anesthesiology, Vol. 65, A245.

Print Friendly, PDF & Email

O autorze

Michał Parzuchowski

Jest redaktorem naczelnym badania.net. Jest doktorem habilitowanym na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Na tym samym Wydziale pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Poznaniem i Zachowaniem http://crcb.swps.pl. Interesuje się poznawczą psychologią społeczną oraz ucieleśnionym poznaniem.